Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. september 2018

S Kažimírom to nemusí byť kačica

S Kažimírom to nemusí byť kačica

Správa, že Smer uvažuje nad Petrom Kažimírom ako svojím prezidentským kandidátom je na prvý pohľad pomerne veľká bizarnosť. Ako prvé o tom informovali Topky.sk, neskôr to na základe svojho dobre informovaného zdroja potvrdili aj Aktuality.sk (články si môžete prečítať tu a tu). Portály si to však nevycucali z prsta, takéto informácie z prostredia Smeru skutočne presakujú.

Na prvý pohľad to však nie je iba bizarné, ale nedáva to ani veľký zmysel: Peter Kažimír sa dlhodobo pripravoval na to, že vystrieda guvernéra NBS Jozefa Makúcha, ktorý predčasne odstúpi, čo bolo napokon súčasťou ich vzájomnej dohody. Kažimír mal tak kandidovať teraz na jeseň, chcel to, mal to prisľúbené a v Smere sa to brala ako hotová vec. Kažimír už napokon dlhšie pôsobil ako človek, ktorý si nechce páliť prsty v politických bojoch upadajúceho Smeru a držal si istý dištanc od Fica aj Kaliňáka, ktorý sa v posledných mesiacoch zväčšoval. Fica hnevalo, že niektorí jeho podpredsedovia sú krotkí, nejdú do bojov s opozíciou a médiami a skôr im robí dobre, keď sa o nich v médiách a think-tankoch hovorí ako o kompetentných smerákoch s ľudskou tvárou.

Exit kariérne zameraného Kažimíra na dobre platený džob guvernéra, odkiaľ sa dá neskôr postúpiť na ešte lepšie platený džob niekde vo Frankfurte, dával preto zmysel. Ale prečo by mal Kažimír nastúpiť ako prezidentský kandidát Ficovho Smeru, čo je pri predstave mimoriadne zablatenej volebnej kampane široko-ďaleko najnevďačnejší post v krajine, je v tejto chvíli celkom nejasné. Možno sú tieto presakujúce informácie len príznakom zúfalstva v Smere, ktorý chce budiť dojem, že má z koho vyberať, alebo sú súčasťou akejsi taktiky, ako vyťahovaním nových mien (Kubiš, Kažimír) rozhýbať vyvoleného Lajčáka k rýchlemu rozhodnutiu. A možno chystá tandem Fico/Pellegrini prekvapenie, pri ktorom všetci na chvíľu zatajíme dych.     

Na snímke minister financií Peter Kažimír, foto TASR - Martin Baumann 

Odporúčame