Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. september 2018

Matteo Salvini a zamilované Taliansko

Matteo Salvini a zamilované Taliansko

„Mamma mia, z tohto vám nabehne husia koža,“ napísal v pondelok večer na svojom facebooku dojatý Matteo Salvini a pripojil video. Taliansky minister vnútra a líder Ligy kráča stredotalianskym mestom Viterbo, jeho cestu lemujú nadšené davy a skandujú heslá ako „Matteo, neustúp!“, „Pochytaj ich všetkých“ (myslí sa nelegálnych imigrantov), „Si jediná nádej“. Na celej scéne je pozoruhodné, že takto nevíta kráčajúceho politika Salviniho dav miestnych priaznivcov Ligy na akomsi pouličnom mítingu, ale obyvatelia mesta, ktorí v pondelok slávili svoj veľký sviatok patrónky mesta svätej Rózy. Na tento sviatok chodia do mesta aj iní politici, lenže iba Salvini si užil to, čo talianske médiá nazvali „bagno di folla“, len on sa doslova vykúpal v priazni davu.

Dnes v Európe nenájdeme politika, ktorý by budil doma také nadšenie, akému sa v týchto mesiacoch teší nový minister vnútra v Taliansku. Keď sa stal Salvini pred piatimi rokmi lídrom Ligy severu, bolo to len regionálna, severotalianska strana so štyrmi percentami, v posledných prieskumoch má okolo 32 percent. Salviniovský ošiaľ vládne aj na sociálnych sieťach, podľa najnovšej analýzy je na twitteri až takmer 77 percent zmienok o ňom pozitívnych, na facebooku má už 3 milióny followerov, desiatky tisíce „lajkov“ pod každým statusom. Jeho meno je najpoužívanejším slovom v Taliansku, noviny sú každý deň plné Salviniho, v mnohých redakčných textoch sa venujú tomu, čo povedal alebo napísal na twitteri a facebooku, analyzujú, ako chodí oblečený, cez prázdniny bolo napríklad veľkou témou, prečo sa nový minister vnútra nechá často fotiť s odhaleným trupom (a či tým náhodou nekopíruje istého Benita Mussoliniho...). Vari ani Donald Trump v USA nemá takú mediálnu všadeprítomnosť ako Salvini v Taliansku. 

Samozrejme, Salvini si získal srdcia Talianov svojím mimoriadnym talentom populistu, tvrdým antimigračným kurzom (viac som o tom písal na začiatku leta), súčasne aj akcieschopnosťou (aj liberálne denníky uznávajú, že svojimi radikálnymi opatreniami výrazne obmedzil prúdenie afrických migrantov do Talianska). Ani jeho prvé kauzy mu neškodia, ale, naopak, pomáhajú – prokuratúra ho začala koncom augusta vyšetrovať za to, že v rozpore s talianskymi zákonmi aj medzinárodným právom zablokovala utečencov na lodi Diciotti kotviacej v sicílskej Catanii (preferencie Ligy následne vzrástli).

Salvinimu hrá do karát aj ďalší škandál: je možné, že súdy rozhodnú o zabavení veľkej časti majetku aj budúcich príjmov Ligy kvôli masívnym podvodom bývalého pokladníka strany. Samotnému Salvinimu to osobne neubližuje, keďže vtedy nebol vo vedení strany, naopak, môže hovoriť, že justícia šikanuje akurát jeho Ligu. A keby aj súd rozhodol o zabavení majetku Ligy, všetkým je už jasné, že Salvini založí stranu nanovo s novým menom. Zbavil by sa tak emocionálneho bremena, lebo aj napriek obrovskej popularite Salviniho majú najmä južní Taliani zakódovanú antipatiu k značke Ligy, ktorá bola ešte donedávna spätá so severotalianskym secesionizmom a nadutosťou.

Salvinimu toto leto vychádza jednoducho všetko, aj finančný škandál vlastnej strany. Každá párty sa síce raz skončí, čo platí zvlášť v Taliansku, kde len pred pár rokmi vyletel nahor k hviezdam expremiér Matteo Renzi, ktorý dnes pôsobí ako stroskotanec rímskej republiky. Ale fenomén Salvini, ktorý postupuje premyslene a cieľavedome – a je zjavne aj stabilnejšou osobnosťou než taký Donald Trump – nemusí byť iba epizódou jedného leta.  

Na snímke: ministra vnútra a lídra Ligy Mattea Salviniho víta nadšený dav vo Viterbe.

Odporúčame