Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
25. august 2018

Tvrdá reč o Eucharistii

Tvrdá reč o Eucharistii

Evanjelium 21. nedele v cezročnom období (26. 8. 2018) je znova o Eucharistii (Jn 6,60-69). Tentoraz sa niektorí tak pohoršili, že Ježiša opustili a viac za ním neprišli. Vraj, „je to tvrdá reč. Kto to môže počúvať?“ Lebo Ježiš sa im predstavil ako „telo a krv“, ktoré majú jesť a piť, aby mali večný život.

(1) Eucharistia ako predmet ľudských posmeškov! Už v 2. storočí sa kresťanom vysmieval filozof Celsus, že ak v toto kresťania veria, potom sú kanibali (Ravasi, 235) alebo Ježišove reči sú len rozprávkou (Špirko, I., 68). Našej viere v Eucharistiu sa vysmievajú aj dnes, lebo ak nemajú vieru v nadprirodzené Božie veci... (Wróbel, 232). Nech nás to však nevyrušuje. Apoštol Pavol napísal, že „Boh si nenechá zo seba robiť posmech“ (Gal 6,7). A Pavol sám na sebe skúsil pravdivosť týchto slov, keď pred Damaskom ho Pán nechal padnúť z koňa.

(2) Eucharistia ako osudové rozhodnutie človeka! Je to výklad vo svetle prvého nedeľného čítania (Jozue 24). Ako Jozue postavil ľud pred osudové rozhodnutie: slúžiť Pánovi alebo cudzím bohom, rovnako Ježiš postavil učeníkov pred osudové rozhodnutie: ostať s ním alebo odísť (Cantalamessa, 235). Človek je/bude postavený pred osudové rozhodnutie bez ohľadu na to, či to chce alebo nie. Toto rozhodnutie smrť urobí definitívnym.

(3) Eucharistia ako vyznanie viery! Môžeme chápať v dnešnej dobe účasť na sv. omši a sv. prijímaní ako úkon vyznania viery zvlášť špecifický práve pre súčasnosť? Niektorí odpovedajú, že určite áno (Croce, 293). Z objektívneho hľadiska ísť na sv. omšu je dnes určite skutkom vyznania viery. 

Zrnko duchovnej múdrosti: modlime sa, aby írski veriaci pri pápežovej návšteve pochopili slová apoštola Petra: Pane, ku komu by sme šli? Spoznali sme, že ty si Boží Svätý! Aby to pochopili všetci veriaci na svete.

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým. 

Ján Duda

 

Foto: biblickykrestan.sk

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.

Denník Svet kresťanstva