Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
25. august 2018

Nezabúdame na osem statočných

Nezabúdame na osem statočných

Tá demonštrácia trvala len pár minút, no hŕstke jej účastníkov zmenila životy na dlhé roky. Na obed 25. augusta 1968 na moskovskom Červenom námestí osem sovietskych občanov protestovalo proti invázii svojej krajiny do Československa. Po pár minútach boli zatknutí a čakali ich tresty odňatia slobody vo väzení či v psychiatrickej liečebni.

Ich mená sú: Larisa Bogorazová, Natália Gorbanevská, Pavel Litvinov, Konštantín Babický, Vadim Delone, Taťjana Bajevová, Vladimír Dremľuga a Viktor Fajnberg.  

Básnik Vadim Delone, ktorý mal v čase demonštrácie 20 rokov a bol odsúdený na dva roky a desať mesiacov v pracovnom tábore na Sibíri, povedal pred súdom, že tých päť minút slobody na námestí stálo za tie roky väzenia, ktoré demonštrantov čakali. 

Na príkladný prejav občianskej statočnosti a solidarity týchto jednotlivcov Slovensko nesmie zabudnúť. Odohral sa presne pred päťdesiatimi rokmi.

Viktor Fajnberg, jeden z účastníkov demonštrácie na Červenom námestí v roku 1968, preberá Medailu prezidenta SR z rúk Andreja Kisku v roku 2014. FOTO TASR – Martin Baumann

Odporúčame