Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. august 2018

Kto bude novým šéfom Európskej komisie a Európskej centrálnej banky?

Kto bude novým šéfom Európskej komisie a Európskej centrálnej banky?

S príchodom septembra sa v Nemecku naplno rozbieha diskusia o obsadzovaní kľúčových postov v európskych inštitúciách, ku ktorému dôjde budúci rok. Pre Nemcov malo ešte pred časom vysokú prioritu, aby sa novým prezidentom Európskej centrálnej banky (po Talianovi Matteovi Draghim) stal prezident Bundesbanky Jens Weidmann.

Ten vo svojej krajine požíva vysoké verejné renomé, ktoré si vyslúžil nielen pre svoju erudíciu, ale ako prísny strážca nízkej inflácie, čo je pre Nemcov mantra – Weidmann často hlasoval proti väčšine v ECB, kritizoval príliš uvoľnenú menovú politiku. Tým sa dostával do stretu najmä s centrálnymi bankármi z juhu Európy. Weidmanna oceňuje kancelárka Angela Merkelová (bol jej dlhoročným poradcom), dlhoročný minister financií Wolfgang Schäuble, ale aj bavorská CSU.

Lenže do všetkého teraz prichádza politika: CSU veľmi túži, aby jej kandidát Manfred Weber bol na čele kandidátky európskych ľudovcov v eurovoľbách. Navyše, Weber je jedným z mála predstaviteľov CSU, s ktorým si rozumie aj Merkelová. Keďže ľudovci budú mať budúci rok na jar opäť veľké šance tieto voľby vyhrať, ich takzvaný spitzenkandidát by sa tak mohol stať šéfom Európskej komisie (ako naposledy Jean-Claude Juncker). No ak by bol týmto spitzenkandidátom Weber, Nemci by si už nemohli nárokovať aj na vedenie ECB. Denník Süddeutsche Zeitung preto v aktuálnom vydaní píše, že nielen CSU, ale zrejme aj Merkelová v tejto dileme uprednostňuje Nemca na čele Komisie.  

Weber chce o svoju nomináciu bojovať, do konca septembra CDU aj CSU rozhodnú, či ho budú naozaj presadzovať na čelo kandidátky európskych ľudovcov. V každom prípade, vzostup Webera by privítal aj maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý si v Európe s málokým rozumie tak dobre ako s CSU.  

Na snímke šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann, foto TASR/AP

Odporúčame