Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
09. december 2015

Béla sa nemusí stresovať

Béla sa nemusí stresovať

Protiteroristická ústavná novela, ktorú spolu schválili Smer a Most, vyvolala značnú hystériu v médiách aj na sociálnych sieťach. Tá hystéria má však chabý racionálny základ – skôr vyplýva viac z toho, že niektorí novinári, ktorí sa chystajú voliť Most najmä vďaka Lucii Žitňanskej a jej liberálnemu krídlu, sa cítia teraz sklamaní, keďže hlasovať s diablom Ficom tri mesiace pred voľbami je v ich očiach smrteľný hriech (čítajte tu alebo tu).

 

Platia však dve veci. Po prvé, ako som na tomto mieste písal už včera, v čase, keď európske tajné služby hlásia extrémne zvýšené riziko teroristických útokov v Európe, je prirodzené, že štáty na nové hrozby reagujú novými zákonmi a ani Slovensko nemohlo ostať bokom. Samozrejme, treba pritom ustrážiť hranicu, aby to politici neprehnali. Len mi uniká, čo je také znepokojivé na prijatí tejto ústavnej novely.

 

Po druhé, keby táto ústavná zmena pre odpor opozície neprešla, Smer by mohol svoje „Chránime Slovensko“ ešte vyšpičkovať, pričom opozícii by neostalo než dúfať, že teroristi niekde v Európe neudrú aj tesne pred našimi voľbami. Béla Bugár prijal rolu opozičného Čierneho Petra, ale keďže je to starý lišiak, vedel, čo robí, aj s ohľadom na povolebné pomery. 

 

No a do tretice, Bugár s Luciou Žitňanskou sa ani príliš nemusia strachovať, že sympatizujúci bratislavskí liberáli, ktorí teraz prepadajú hystérii, sa od Mostu týmto definitívne odvrátia. Som si pomerne istý, že do marca na všetko zabudnú, keďže inú možnosť dnes ani veľmi nemajú. Napokon, Žitňanskej imidž neutrpel ani vtedy, keď sa pred poslednými voľbami, v januári roku 2012, na zasadaní vlády najhlasnejšie zastávala Anny Bubeníkovej zo spisu Gorila (čím šokovala premiérku Radičovú). Už vo februári, keď oznámila, že po voľbách bude kandidovať za šéfku SDKÚ, sa stala novou nádejou vtedy už zdecimovanej strany, ktorá by sa bez tohto jej avíza možno ani nedostala do parlamentu. Béla teda naozaj nemusí byť z huriavku v strese.

Foto - TASR

Odporúčame

Slovenské firmy dlhujú štátu a poisťovniam 3 miliardy eur

Slovenské firmy dlhujú štátu a poisťovniam 3 miliardy eur

Podľa analýzy Slovenskej informačnej a marketingovej spoločnosti (SIMS) predstavoval dlh vybraných slovenských firiem na daniach, sociálnom a zdravotnom poistení k 31. augustu tohto roka sumu vo výške 3,03 miliardy eur. Na daniach dlhujú tieto firmy štátu aktuálne 2,9 miliardy eur, zdravotným poisťovniam viac ako 10 miliónov eur. Na sociálnom poistení sa suma vyšplhala na 101,6 milióna eur.