Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. júl 2018

Kto vyhráva vojnu medzi CDU a CSU? AfD

Kto vyhráva vojnu medzi CDU a CSU? AfD

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer hrozil minulý týždeň, že na protest proti doterajšej migračnej politike odstúpi z funkcie, chvíľami sa zdalo, že štvrtá Merkelovej vláda sa pre vojnu CDU a bavorskej CSU rozsype a že obe sesterské strany sa nadobro rozídu. Odvtedy ubehlo len pár dní, ale Seehofer sa tvári, akoby žiaden spor neexistoval, že všetko je v najväčšom poriadku a s Merkelovou môžu bez najmenších problémov ďalej spolupracovať.

Lenže to všetko je to zatiaľ len fasáda do pekného počasia. Koalícia CDU, CSU a SPD sa napokon dohodla, že tí migranti, ktorí už raz podali žiadosť o azyl v inej krajine EÚ, budú na rakúsko-nemeckej hranici odmietnutí a navrátení tam, kde je ich žiadosť zaregistrovaná - ako však presadila kancelárka, odmietnuť migrantov na hraniciach možno len v prípade, ak s tým dotknuté štáty EÚ budú súhlasiť a podpíšu s Nemeckom readmisné dohody. No Rakúsko aj Taliansko, ktorých postoj je pre úspech nemeckého plánu kľúčový, to zatiaľ odmietajú, Seehofer chce preto vo štvrtok v rakúskom Innsbrucku presvedčiť svojho rakúskeho aj talianskeho kolegu, aby si to rozmysleli a pomohli mu, lebo inak bude po krvácajúcej vojne s Merkelovou vyzerať ako ten, čo sa najskôr nafúkol do gigantických rozmerov a potom zas spľasol.

Niekoľkotýždňový konflikt medzi CDU a CSU, ktorého výsledkom je tvrdšia migračná politika v Nemecku aj EÚ, vychádza vládnu koalíciu zatiaľ draho: CDU, CSU aj SPD strácajú, kontinuálne rastie AfD, ktorá by podľa posledného prieskumu agentúry INSA získala až 17,5 percenta (teda o päť percent viac než naposledy v septembrových voľbách), SPD má len 17 percent, CDU/CSU sa prepadli pod 30 percent. Samotná CSU má v Bavorsku pred októbrovými regionálnymi voľbami historicky najnižšie preferencie, takže jej predvolebná stratégia pritvrdiť v utečeneckej politike, útočiť na Merkelovú a vziať si tak späť voličov AfD, zatiaľ úplne stroskotáva.

Samozrejme, tieto trendy sa môžu pod vplyvom ďalších udalostí zmeniť, ale tej nahromadenej nedôvery voči politickému establišmentu je aj v Nemecku toľko, že éra po Merkelovej môže byť ešte pomerne divoká.    

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a nemecký minister vnútra Horst Seehofer si podávajú ruky počas stretnutia pred zasadnutím nemeckého parlamentu Bundestag 3. júla 2018 v Berlíne. FOTO TASR/AP

Odporúčame

Masaker ministrov

Masaker ministrov

Boris sa vo vláde obkolesil brexitermi a lojalistami a tí mu budú tlieskať. Bez hlasov umiernených konzervatívcov však nepresadí jeho vláda nič.