Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. júl 2018

Problémom je Theresa May

Problémom je Theresa May

Britská politika je opäť v pohybe. Včera predstavila snemovni svoj ďalší plán na odchod z EÚ premiérka Mayová, okamžite to vyvolalo tvrdé reakcie v strane. Londýn by podľa kritikov úplne nevystúpil, bol by to skôr semi-brexit, model bližší Nórsku ako tomu, čo si predstavujú zástancovia kampane Leave spred dvoch rokov.

Na protest proti jej návrhu a politike rezignoval minister pre brexit David Davis, dlhodobo obchádzaný a podľa insiderov úmyselne neinformovaný minister, s ktorým premiérke nesúhôasila, k jeho kroku sa následne pridal aj ďalší suverenista Boris Johnson, minister zahraničných vecí (obr: jeho rezignačný list). Zvýšil sa tak tlak na premiérku Mayovú, pravé krídlo strany a zástancovia tvrdého brexitu budú podľa všetkého žiadať jej odchod, obidvaja ministri boli jej straníckymi kritikmi. (Z Mayovej vlády za uplynulý rok odišlo už šesť ministrov, dôvody sú rôzne.)

Mayová v posledných dňoch predstavila ďalšiu predstavu odchodu z EÚ, ktorú zástancovia brexitu považovali za zradu, nemala totiž podobu tvrdého odchodu, o ako hovorila predtým aj samotná Mayová. Nigel Farage ohlásil, že ak sa tento návrh Mayovej nezmení, vráti sa do čela strany UKIP, čitatelia denníka Daily Telegraph včera s vysokým náskokom hlasovali za rezignáciu Theresy Mayovej (podvečer si jej koniec želalo 84 percent z nich), denník už predstavoval kandidátov na jej miesto, prominentné miesto medzi nimi má aj Boris Johnson.

Ozvali sa aj iné hlasy, Wiliam Hague napísal, že občianska vojna medzi toryami ohrozuje samotný brexit a doplatí naň strana aj Británia, iní si všimli, že Mayová je napriek revolte medzi suverenistami v svojej strane pokojná, prominentný komentátor medzi konzervatívcami Charles Moore napísal, že Mayová si pravdepodobne do konca leta môže byť istá svojim postom, ani labor, ani toryovci nechcú predčasné voľby, určite nie s témou EÚ, vyčkávať budú stredoví poslanci medzi toryovcami, na reakciu, akú Mayovej návrh vyvolá v Európe.

Britská politika je v kríze, Mayová zjavne nevie uspokojiť suverenistov v strane a spoločnosti, ktorí získali väčšinu v referende, pôsobí často bezradne, v duchu obvinenia, že sama neverí tomu, čo má na premiérskom poste vykonať.

Do Londýna sa tento týždeň chystá prezident Trump, uvidíme, či a ako jeho návštevu Mayová (ne)využije.

Foto: rezignačný list B. Johnsona/TASR,AP

Odporúčame

Samoupálenie

Samoupálenie

Francúzsky študent vo svojom rozlúčkovom statuse na sociálnej sieti obvinil francúzskych prezidentov Sarkozyho, Hollanda, Macrona a EÚ, vraj ho zabili tým, že „vytvorili neistoty z budúcnosti“.