Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. jún 2018

Čo sa skrýva za Macronovým bozkom?

Čo sa skrýva za Macronovým bozkom?

Nečakané, nevídané, bezprecedentné. Takto zhodnotil gesto francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona počas stretnutia s pápežom Františkom taliansky vatikanista Andrea Tornielli.

Macron podľa Tornielliho neprehliadnuteľne porušil protokol tým, že položil svoju ruku na pápežovo rameno, pohladil ho a pobozkal na líce. Takto sa podľa skúseného vatikanistu lúčia dlhoroční priatelia, a nie vysokopostavení predstavitelia, ktorí sa vidia po prvýkrát.

Navyše, Macron nie je hlavou hocakého štátu, ale práve Francúzskej republiky s jej dôrazom na laïcité – striktné oddelenie svetskej a náboženskej sféry.

V ostrom kontraste s Macronovým gestom je epizódka spred niekoľkých dní. Keď istý chlapec na Macrona zakričal Manu, čo je hovorová zdrobnenina jeho krstného mena, tak sa naňho osopil s tým, že ho má oslovovať pán prezident.

Podľa francúzskych novinárov to však nie je po prvýkrát, čo Macron svoju náklonnosť prejavil nediplomatickým dotýkaním a potľapkávaním.

Či išlo len o využitie pozornosti kamier a fotoaparátov, spontánnu reakciu alebo o skutočné šavlovské obrátenie na ceste do Damasku, sa podľa Tornielliho ukáže už v blízkej budúcnosti.

Foto – TASR/AP

Odporúčame