Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. jún 2018

Sudca Najvyššieho súdu USA Anthony Kennedy oznámil odchod do dôchodku

Sudca Najvyššieho súdu USA Anthony Kennedy oznámil odchod do dôchodku

Sudca Najvyššieho súdu USA Anthony Kennedy dnes v liste prezidentovi Donaldovi Trumpovi oznámil, že k 31. júlu 2018 odchádza do dôchodku vo veku 81 rokov.

Kennedyho zvolil Kongres v roku 1988 síce na návrh prezidenta Ronalda Reagana, americké konzervatívne prostredie však mnohými svojimi rozhodnutiami sklamal. Medzi posledné patrí napr. to v prípade Obergefell vs. Hodges, v ktorom Najvyšší súd USA nariadil zavedenie homosexuálnych manželstiev pre všetky štáty USA v tesnom pomere sudcovských hlasov 5:4, pričom Kennedy hlasoval za a bol aj autorom hlavného stanoviska súdu. Jeho hlas bol často rozhodujúci v mnohých iných kontroverzných rozhodnutiach týkajúcich sa kultúrno-etických otázok.

Po odchode sudcu Kennedyho bude personálne zloženie na Najvyššom súde v počte štyria konzervatívni (N. Gorsuch, J. Roberts, C. Thomas, S. Alito) a štyria liberálni sudcovia (R. B. Ginsburg, S. Breyer, S. Sotomayor, E. Kagan). Trumpovi a republikánom sa tým po sudcovi Gorsuchovi, ktorý nedávno nahradil sudcu Scaliu, otvára možnosť zvolenia už druhého konzervatívneho nominanta. Po dlhom čase sa tak črtá šanca na to, že na Najvyššom súde budú mať väčšinu konzervatívni sudcovia, ktorí zvyknú ústavu interpretovať nie podľa súčasných politických trendov, ale v pôvodnom duchu, ako bola napísaná.

Foto: sudca Anthony Kennedy (wikimedia.org)

Odporúčame