Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. jún 2018

Ježišov predchodca

Ježišov predchodca

Na 12. nedeľu v cezročnom období tohoto roku pripadá liturgická slávnosť narodenia sv. Jána Krstiteľa (24. 6. 2018). Evanjelium je o tom, že sa rodičom Zachariášovi a Alžbete narodil chlapček a rodičia mu dali meno Ján (Lk 1,57-66.80).

Obvykle nie je jednoduché podať správny duchovný výklad toho, prečo Boží Syn Ježiš potreboval človeka menom Ján, aby bol jeho predchodcom, aby „šiel pred ním“.

(1) Niektorí autori poslanie Jána vysvetľujú tým, že kresťanstvo je náboženstvom duchovného rastu a na túto úlohu je potrebný predchodca, ktorý prichádza vopred a skôr, vysvetľuje, pripravuje cestu, aby Pán nebol odmietnutý, ale prijatý (Messori, 120). Všetci proroci Izraela sú v podstate predchodcami Krista. 

Ani Cirkev nemá rýchlosť vo svojej DNA. Ale duchovný rast potrebuje čas i trpezlivosť... Napokon Písmo konštatuje: „A chlapec (Ján) rástol a mocnel na duchu“ (Lk 1,80).

(2) Ku kresťanskému duchovnému rastu patrí fakt, že je potrebné vo svojom vnútri vyhradiť Bohu určitý priestor a čas. Písmo tento priestor a čas nazýva obrazne: žiť na púšti (Lk 1,80). O duchovnom raste nemožno hovoriť, ak Boha a Božie veci vyhodíme úplne z našej duše, mysle i srdca. Alebo ak hmotné veci sa dostanú na absolútny piedestál nášho záujmu.

(3) A je tu ešte jeden aspekt: prišiel deň, keď (Ján) vystúpil pred Izrael a ohlásil, že Pán je už tu (Lk 1,80). Niektorí kresťania si myslia, že dar viery je ich súkromnou záležitosťou. Nie je to tak. Netvrdím, že je o tom potrebné vytrubovať do sveta. Ale raz musí prísť aj ten náš deň, keď sa prejavíme ako kresťania, hoci nemusí to byť radikálne.

Mladý liberálny ateistický a antiklerikálny lekár Agostino Gemelli sa jedného dňa stal františkánom, chodieval bosý v sandáloch, opásaný povrazom. Vittorio Messori nazval tento jeho počin, že „spadol z koňa“ ako Pavol z Tarzu (V. Messori, Prečo verím, s. 208). Dnes je „Gemelli“ známou špičkovou katolíckou nemocnicou v Ríme.

Zrnko duchovnej múdrosti: majme ochotu vykonať vážne životné rozhodnutie a stať sa Pánovým predchodcom.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: www.bibletimeprophecies.info

Odporúčame

Blog
Rozhodnutie

Rozhodnutie

Ešte z čias svojich teologických štúdií si pamätám, že na hodine morálnej teológie nám profesor hovoril ako sa človek rozhoduje pre Boha alebo proti nemu. Hovoril to v súvislosti s dokonalou ľútosťou. A spomenul aj svoj osobný zážitok. Pri cestovaní osobným autom sa raz ocitol medzi dvomi kamiónmi, ktoré jeho auto stláčali spredu i zozadu a hrozila mu smrť. V kritickom momente si na Pána Boha ani len nepomyslel a ani na to, aby ľutoval svoje hriechy... Pre nás to malo byť ponaučenie, aby sme ľuďom pripomínali, ako je dôležité nažívať s Bohom a byť pripravený na svoju smrť. Milí čitatelia, nechcem vás otravovať uprostred leta takou nepohodlnou témou, akou je smrť. Ale všimol som si, že práve ona je pre niektorých autorov východiskom pre uvažovanie o viere i neviere, o rozhodnutí žiť tak, že Boh existuje alebo naopak, že neexistuje.