Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. jún 2018

Zomrel Charles Krauthammer

Zomrel Charles Krauthammer

V USA vo veku 68 rokov zomrel vplyvný konzervatívny publicista a intelektuál Charles Krauthammer. Za svoju prácu získal viacero ocenení vrátane Pulitzerovej ceny.

Od roku 1984 písal pravidelné týždenné komentáre pre denník Washington Post, prispieval aj do Weekly Standard, okrem iných ho pravidelne oslovovala aj televízia Fox News. Patril medzi najvýznamnejších amerických neokonzervatívcov. Odmlčal sa v auguste minulého roka, keď podstúpil operáciu rakovinového nádoru. Napriek viacerým komplikáciám sa najprv zdalo, že sa vylieči.

Pred dvoma týždňami však vo Washington Post uverejnil svoj posledný text, v ktorom oznámil, že sa mu rakovina napokon vrátila v agresívnej a rýchlo sa šíriacej podobe a že lekári mu odhadujú už iba zopár týždňov života. Tento svoj text využil aj na rozlúčku s verejnosťou, vyjadril v ňom hold lekárom a priateľom, ktorí sa o neho v posledných mesiacoch starali, a zakončil ho slovami:

„Ďakujem aj svojim kolegom, čitateľom a divákom, že mi umožnili urobiť si kariéru a dali mojej životnej práci význam. Verím, že hľadanie pravdy a správnych myšlienok pomocou poctivej diskusie a dôkladných argumentov je ušľachtilým úsilím. Som vďačný za to, že som mohol zohrať malú úlohu v diskusiách, ktoré pomohli usmerniť osud tohto výnimočného národa.

Opúšťam tento život bez žiaľu. Bol to nádherný život naplnený veľkými láskami a veľkou námahou, vďaka ktorým to stálo za to. Som smutný, že odchádzam, ale odchádzam s vedomím, že som prežil život tak, ako som zamýšľal.“

Ťažko si predstaviť ušľachtilejšiu formu rozlúčky. Krauthammer bol „nenáboženský žid“, s manželkou mal jedného syna. Requiescat in pace.

Foto: wjla.com

Odporúčame