Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. jún 2018

Rakúšania zatvárajú radikálne mešity

Rakúšania zatvárajú radikálne mešity

Dnes ráno zvolali rakúsky kancelár Sebastian Kurz, vicekancelár Heinz-Christian Strache a ďalší dvaja ministri tlačovku, na ktorej oznámili, že Rakúsko začína uplatňovať zákon o islame. Vláda zatvorí sedem mešít, ktoré spadajú pod tureckú organizáciu Siví vlci, rozpúšťa Arabskú kultúrnu obec a z Viedne vyhostí 60 imámov.

Koalícia ÖVP a FPÖ tak napĺňa, čo sľúbila Rakúšanom - ako zaznelo na tlačovke, "paralelné spoločnosti, politický islam a radikalizácia" nemajú v Rakúsku žiadne miesto, no niet rozporu v tom, ak je niekto "veriaci moslim a hrdý Rakúšan". 

Vláda vyhosťuje imámov aj rodinných príslušníkov s argumentom, že napriek zákonnému zákazu sú financovaní zo zahraničia. Turecká organizácia Atib sa bráni, že museli prijímať peniaze zo zahraničia, keďže v Rakúsku nedostávajú imámovia adekvátne vzdelanie. 

Opatrenia vlády podporili aj opoziční socialisti, ako aj liberáli zo strany NEOS ("liberálne demokracie sa musia brániť proti svojim odporcom - a k nim patrí aj politický islam"). 

 

Nový rakúsky kancelár Sebastian Kurz a nový rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache počas slávnostného sľubu novej rakúskej vlády 18. decembra 2017 vo Viedni. FOTO TASR/AP

Odporúčame