Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. jún 2018

Jan Zahradil: Vzťahy Európy a USA sa ocitli na historickej križovatke

Jan Zahradil: Vzťahy Európy a USA sa ocitli na historickej križovatke

Vzťahy Európy a USA sa ocitli na historickej križovatke, píše Jan Zahradil, český europoslanec za ODS a predseda frakcie Aliancie európskych konzervatívcov a reformistov v Európskom parlamente.

Jednak je tu pochopiteľný tlak zo strany USA, aby Európa viac prispievala na svoju obranu a nespoliehala sa stále na americké sily, k čomu Európa veľmi nemá chuť, no pôsobia tu aj iné vplyvy. Zahradil upozorňuje na vzostup Číny a jej hospodárske projekty, pričom Európa „zatím přešlapuje a neví přesně, kam se vydat a jak reagovat. Zmítá se v dilematu mezi vidinou ekonomických příležitostí na Východě a transatlantickým institucionálním ukotvením. Je docela možné, že v budoucnu se postoj evropských zemí k čínské ekonomické expanzi vyvine jiným směrem než ten americký – bude méně konfrontační, méně hnaný geopolitickou soutěživostí, konsensuálnější“. Hoci dávnejší minister obrany USA Donald Rumsfeld pred rokmi nazval nových členov EÚ ochotnejšími spojencami USA, ako boli staré, dnes to už nemusí platiť, čomu môže nasvedčovať napr. iniciatíva 16+1, v rámci ktorej sa k spolupráci s Čínou prihlásili práve štáty strednej a východnej Európy vrátane Česka a Slovenska.

Po brexite budú navyše Francúzsko a Nemecko v rámci EÚ ešte viac presadzovať svoje vlastné záujmy, čo môže posilniť odstredivé tendencie ostatných členov a v dôsledku toho sa rôznosť zahraničnopolitických postojov zvýrazní. Zahraničná politika európskych štátov bude musieť podľa Zahradila na rozdiel od USA dávať väčší ohľad na možné migračné vlny zo severnej Afriky a Blízkeho východu (ktoré na USA takmer nedoliehajú), taktiež na v porovnaní s USA rozdielny stav v surovinovej sebestačnosti.

Zahradil ako zástanca transatlantických vzťahov uzatvára, že sa treba prispôsobiť novým pomerom a nachádzať k sebe nové cesty.

Reprofoto: ČT

Odporúčame