Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. jún 2018

Mikloško bude kandidovať za prezidenta

Mikloško bude kandidovať za prezidenta

Takmer 40 osobností vyzvalo dnes Františka Mikloška, aby kandidoval za prezidenta. Vo svojom vyhlásení pripomínajú jeho životný príbeh pred aj po roku 1989 s nasledujúcim záverom:

„František Mikloško veľmi rýchlo rozoznal, že ponovembrové Slovensko ohrozuje od začiatku lož ako pracovný nástroj, a v súčasnosti rozklad štátu a jeho inštitúcií, rakovinový nádor korupcie, nenávistná povaha fašizmu, neschopnosť elementárnej slušnosti a empatie voči najslabším a bezbranným. V tom spočíva jeho základný zmysel pre spravodlivosť.  Bude prezidentom, ktorý spája. Jeho skúsenosť je zárukou, že bude vedieť odolávať vnútorným aj vonkajším tlakom.  

František Mikloško si so sebou nesie silný životný príbeh, hlbokú ľudskú a politickú skúsenosť. Jeho celoživotné smerovanie je zároveň záväzkom a povinnosťou voči ľuďom, aby vstúpil ako kandidát na funkciu prezidenta Slovenskej republiky do zápasu o slušné a spravodlivé Slovensko, v ktorom budú ľudia radi žiť.“

Medzi podpísanými sú konzervatívne aj liberálne zmýšľajúci ľudia. Od Rudolfa Dobiáša, Vladimíra Palka, Stanislava Rakúsa, Dagmar Babčanovej, Štefana Bučka, Rudolfa Bauera, Františka Neupauera či Jany Vinterovej z nášho portálu, po bratov Gálovcov, bratov Zajacovcov, Eugena Gindla z liberálnej časti spektra. Mikloškovu kandidatúru podporili viacerí umelci, vedci, dvaja z organizátorov mítingov Za slušné Slovensko aj ľudia z prostredia časopisu Týždeň.

So všetkým, čo autori vyhlásenia píšu, sa dá súhlasiť, čo-to sa dá aj pridať. Mikloško napríklad nehlasoval za vojnu v Iraku, odmietol ústavnú zmluvu aj Lisabonskú zmluvu EÚ a zasadzoval sa za výhradu vo svedomí. Menoslov dokazuje, že František Mikloško dokáže spojiť ľudí, ktorí patria k odlišným častiam spektra, len ťažko si predstaviť, že by ich spojil ešte niekto iný.

Mikloškovo spájanie neznamená, že by sa stránil rozhodných a pre niekoho polarizujúcich postojov. Napokon, k Mikloškovi patrí rovnako nepodporenie Ivety Radičovej pred druhým kolom prezidentských volieb v roku 2009, ako jeho angažovanie v prospech arcibiskupa Bezáka či kritika pomerov v slovenskej Cirkvi. Znamená to, že do kampane vstupuje človek, ktorý sa pokúsi otvoriť viacero tém, bude pripomínať minulosť a konfrontovať viacerých kandidátov s hodnotami ich vlastného názorového sveta a on bude zase čeliť sporom posledných rokov, keď už v aktívnej politike nebol. Napokon, pre časť jeho podporovateľov patrí do množiny kandidátov spolu s Robertom Mistríkom či Zuzanou Čaputovou, pre iných zase do množiny s Milanom Krajniakom, Marianom Čaučíkom či prípadným konzervatívnejším kandidátom OĽaNO.

Čakajú nás prezidentské voľby, aké sme doteraz nemali: pestré, polarizované, mnohogeneračné, s kandidátmi strán aj nezávislými osobnosťami. František, ktorý je cenným autorom aj našej stránky, k tomu nepochybne aktívne prispeje. Čakajú nás politicky zaujímavé mesiace.

Formálne dodajme, že reakcia Františka Mikloška na zverejnenú výzvu sa očakáva v najbližších dňoch.

Foto: Michal Svítok/TASR

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva