Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
31. máj 2018

Sviatok Kristovho tela a krvi

Sviatok Kristovho tela a krvi

Vo štvrtok (31. 5. 2018) je prikázaný sviatok Kristovho tela a krvi. Aké je duchovné posolstvo tohto sviatku?

(1) Evanjelium sviatku nás privádza do večeradla: tam Ježiš premenil chlieb na svoje telo a víno na svoju krv a tak nám dal sám seba ako duchovný pokrm, ktorý nás zjednocuje (Mk 14,12-26). Posolstvo sviatku môže byť aj také, že máme ísť na sv. omšu, aby sme tam boli s Pánom.

(2) Po večeri apoštoli vyšli s Ježišom na Olivovú horu (Mk 14,26). Súčasťou sviatku býva procesia, ktorá nám pripomína, že svojím pozemským životom putujeme s Pánom. Nie sme nasledovníkmi Pána iba v kostole na sv. omši, ale on nás sprevádza a my kráčame s ním v každom momente svojho života.

Zrnko duchovnej múdrosti: rozumnosť kresťana spočíva v tom, že prichádza za Pánom a vždy kráča nie sám, ale s Pánom.

Požehnaný sviatočný deň prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: MaineNiche.com

Odporúčame

Blog
Rozhodnutie

Rozhodnutie

Ešte z čias svojich teologických štúdií si pamätám, že na hodine morálnej teológie nám profesor hovoril ako sa človek rozhoduje pre Boha alebo proti nemu. Hovoril to v súvislosti s dokonalou ľútosťou. A spomenul aj svoj osobný zážitok. Pri cestovaní osobným autom sa raz ocitol medzi dvomi kamiónmi, ktoré jeho auto stláčali spredu i zozadu a hrozila mu smrť. V kritickom momente si na Pána Boha ani len nepomyslel a ani na to, aby ľutoval svoje hriechy... Pre nás to malo byť ponaučenie, aby sme ľuďom pripomínali, ako je dôležité nažívať s Bohom a byť pripravený na svoju smrť. Milí čitatelia, nechcem vás otravovať uprostred leta takou nepohodlnou témou, akou je smrť. Ale všimol som si, že práve ona je pre niektorých autorov východiskom pre uvažovanie o viere i neviere, o rozhodnutí žiť tak, že Boh existuje alebo naopak, že neexistuje.