Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. máj 2018

K socialistickej ekonomike sa chce vrátiť málokto

K socialistickej ekonomike sa chce vrátiť málokto

Aj keď väčšia časť Slovákov si myslí, že za socializmu sa žilo lepšie ako teraz (43 oproti 32 percentám), k socialistickej ekonomike sa chce vrátiť len 17 percent, teda menšina respondentov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry FOCUS pre Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, ktoré boli zverejnené dnes. Najviac, skoro 39 percent ľudí sa prikláňa k sociálno-trhovej ekonomike, kým 31 percent k ekonomike voľného trhu s minimom zásahov štátu.

Oproti roku 2001, keď sa konal podobný prieskum, fanúšikov socialistickej ekonomiky ubudlo. Ich podiel klesol z 23 na spomenutých 17 percent. Mierne poklesol aj podiel priaznivcov sociálno-trhovej ekonomiky zo 43 na 39 percent. Narástol však podiel priaznivcov trhovej ekonomiky s minimom štátnych zásahov z 23 na spomenutých 31 percent.

Z hľadiska veku má socialistická ekonomika najviac zástancov medzi 65 a viacročnými. Vo vekových kategóriách nad 35 rokov dominuje sociálno-trhová ekonomika. Respondenti do 35 rokov dávajú väčšinovo prednosť ekonomike voľného trhu.

Zaujímavé sú výsledky z pohľadu voličských preferencií. Zástancovia ekonomiky voľného trhu prevažujú u priaznivcov SaS, Sme rodina a Most-Híd. Sympatizanti ostatných parlamentných strán dávajú väčšinovo prednosť sociálno-trhovej ekonomike. Platí to aj pre KDH a Smer, medzi priaznivcami ktorých sa tiež nájde najviac fanúšikov socialistickej ekonomiky.

Výskum vznikol v rámci projektu KI „Búranie mýtov o socializme a sociálnom štáte“.

Foto: Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Obrázok je ilustračný. Zväčšený graf i údaje z neho nájdete TU.

Odporúčame