Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. apríl 2018

Slovensko uprostred diplomatického škandálu

Slovensko uprostred diplomatického škandálu

Stále čakáme, či nemecké médiá neprídu s ďalšou informáciou, ktorá sa týka vyšetrovania únosu vietnamského občana v Berlíne, ktorý mal byť unesený aj s pomocou slovenského vládneho lietadla. Zatiaľ je známe len toľko, že minulý rok v júli vietnamskí agenti tajnej služby uniesli z areálu berlínskej zoologickej záhrady Tiergarten bývalého komunistického funkcionára Trinh Xuan Thanha.

Toho spolu s jeho milenkou vtiahli do dodávky, viacerí svedkovia videli, ako sa obete únosu úporne bránili, pričom žena kričala. Ako zverejnil denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), dosiaľ si boli vyšetrovatelia neistí, ako sa únoscom podarilo dopraviť Thanha až do Vietnamu. Podľa najnovších zistení na to využili slovenský vládny špeciál, ktorý bol vládnej vietnamskej delegácii zapožičaný na cestu do Moskvy. Slovenské úrady v reakcii na podozrenia zo spoluúčasti na únose nevylúčili, že došlo k únosu Vietnamca prostredníctvom nášho lietadla, ak sa to však udialo, išlo o zneužitie našej pohostinnosti. (Kaliňák konrétne uviedol, že ak naozaj došlo k takejto operácii, „pôjde o zneužitie našej pohostinnosti, čo predstavuje vážne narušenie dobre rozvíjajúcich sa vzťahov medzi Slovenskom a Vietnamom“.)

FAZ však zverejnil aj informácie, že na rozhovoroch vietnamského ministra pre verejnú bezpečnosť s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom sa v rámci vietnamskej delegácie zúčastnili aj dvaja hlavní podozriví z únosu, ktorých prenajaté auto bolo odstavené na parkovisku pred vládnym hotelom Bôrik. Aspoň tak sa to podarilo zachytiť z dát GPS. Samozrejme, to samo osebe nedokazuje, že by Kaliňák a jeho ľudia vedome spolupracovali na únose. FAZ si položil preto otázky: „Prečo došlo k stretnutiu, na ktoré prišli viacerí vietnamskí hlavní podozriví? Rokovali Vietnam a Slovensko o tom, ako Trinha dostať z Európy? Dokonca s tým Slovensko za istých okolností pomáhalo?“

Zatiaľ nebolo tiež zverejnené, ako sa unesený Thanh dostal z Berlína do Bratislavy, teda či sa únos podaril vietnamskej službe vďaka akejsi grandióznej ľsti alebo aj s pomocou iných, napríklad aj slovenských zložiek. Preto treba vyčkať, kým sa vyplavia ďalšie zaujímavé fakty.    

FOTO TASR – Michal Svítok

Odporúčame