Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. apríl 2018

Béla Bugár má novú nádej

Béla Bugár má novú nádej

Agentúra AKO priniesla už druhý aprílový prieskum straníckych preferencií. Na predných priečkach nenastali žiadne pohyby, Smeru ani nástup premiéra Pellegriniho preferenčne nepomohol (21,4 percent). Pre Fica a spol. však môže byť útechou, že sa neprepadol pod 20 percent a je naďalej pomerne jasným lídrom peletónu. SaS (16,1 percent), SNS (10,9), ĽSNS (10,3), Sme rodina (9), OĽaNO (8,7) zostávajú zhruba na rovnakých hodnotách ako naposledy, KDH (6,9) trochu pokleslo.

Zaujímavý je vývoj na konci pelotónu: progresívci Ivana Štefunka aj Beblavého Spolu sa šplhajú k 4 percentám (3,8, respektíve 3,7 percenta). Čoskoro bude zverejnený aj prieskum Focusu, ktorý tiež naznačí, či ide pri týchto stranách o jednorazový výkyv, alebo kontinuálny nárast. Obe strany, z ktorých jedna oslovuje ľavicovejších liberálov a druhá akýsi pravý a liberálny stred, majú teraz dokopy okolo 7,5 percenta.

Nemenej pozoruhodný je pohyb medzi maďarskými voličmi. SMK sa dosiaľ v prieskumoch Focusu aj AKO hýbala okolo štyroch percent, Most padal pozvoľna k piatim percentám, keďže zjavne prichádzal o časť svojich slovenských voličov. Obe aprílové merania AKO naznačujú, že vládna kríza a jej vyústenie poškodili SMK, ktorej AKO nameralo začiatkom apríla 2,7, teraz dokonca iba 1,9 percenta. Naopak, Most z prepadu SMK profituje, Bugárova strana poskočila na 6,8 percent. Samozrejme, pri interpretácii týchto čísiel treba ostať opatrný a vyčkať ďalšie prieskumy. No je možné, že aprílové dáta len silnejšie odzrkadľujú trend, o ktorom sa v zákulisí maďarských strán hovorí už dlhšie: že Most-Híd, ktorý stráca medzi slovenskými voličmi, posilňuje medzi našimi Maďarmi, ktorí oceňujú účasť Bugára na vláde.

Napokon, jedným z výsledkov krízy je, že slovenská vetva Mostu výrazne oslabila v prospech maďarského Hídu. František Šebej odišiel z parlamentu, Lucia Žitňanská odišla z vlády a podľa všetkého mieri na Ústavný súd, ministrov aj najužšie vedenie tak tvoria už len Bugárovi Maďari. Béla Bugár si počas vládnej krízy vybavil niektoré užitočné a najmä viditeľné investície na juhu Slovenska (trebárs v podobe rekonštrukcie kultúrnych domov). Chladnokrvný líder Mostu, ktorého v posledných týždňoch vypískali na slovenských námestiach viacerí jeho bývalí slovenskí voliči, už asi pochopil, že jeho maďarsko-slovenský experiment sa končí a preto sa usiluje mieriť na istotu. Most-Híd umiera, ale Híd môže prežiť, ak preberie časť voličov SMK.   

FOTO TASR - Martin Baumann

Odporúčame

Odevná firma  vo Svidníku končí s výrobou

Odevná firma vo Svidníku končí s výrobou

Odevná spoločnosť I.C.A., s. r. o. končí vo Svidníku s výrobou. Koncom februára avizovala hromadné prepúšťanie, kde mala o prácu prísť asi stovka ľudí. Dôvodom je presun časti výroby do Srbska.