Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
02. december 2015

Cernan na Mesiaci live

Cernan na Mesiaci live

Radi by ste „naživo“ videli doteraz posledné pristátie človeka na Mesiaci? Pozrite si úžasne spravenú webstránku apollo17.org. V rámci 43. výročia projektu Apollo 17 ju z dostupných zdrojov NASA pripravil Ben Feist. Apollo 17 zo Zeme vyštartovalo 7. decembra 1972, o štyri dni neskôr pristálo na Mesiaci. Trojčlennej posádke velil astronaut so slovenskými koreňmi Eugen Cernan.

Na webstránke po vstupe uvidíte vľavo externý videozáznam z modulu, pod ním si môžete prepnúť na prepis rozhovorov medzi astronautmi a kontrolnou stanicou v Houstone. Vpravo vidíte fotografie v časovom slede, v akom boli zachytené počas misie.

Na Mesiaci majú astronauti viacero veselých momentov, napr. v čase 120:38:38 sa Cernan Houstonu pýta na výsledky práve prebiehajúceho futbalového zápasu, v čase 121:35:42 si pospevujú „I was strolling on the Moon one day“. V čase 170:41:17 si môžete pozrieť Cernanove slová tesne pred návratom do modulu, keď povedal neskôr často citované vety: „Keď teraz naposledy kráčam po Mesiaci, dúfam, že to nebudú nadlho posledné kroky a že budúcnosť ukáže, že dnešný americký krok ukul ďalší osud ľudstva. Opúšťame Taurus-Littrow v mieri, tak, ako sme sem prišli. Nech tí, ktorí sa sem vrátia, prídu v mieri a v pokoji pre celé ľudstvo. Nech má posádka Apolla 17 šťastnú cestu domov!“

Odporúčame