Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. apríl 2018

Zomrel Miloš Forman

Zomrel Miloš Forman

Včera zomrel vo veku 86 rokov významný česko-americký režisér Miloš Forman, nositeľ dvoch oskarov a celej rady ďalších cien, pre českú, resp. českoslovenkú kultúru mali veľký význam jeho rané filmy, najmä Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko, notoricky známe nášmu publiku vďaka osobitému humoru a výrazným hereckým postavám.

Pre svetový film bol dôležitejší exilový Forman, najmä jeho filmy Prelet nad kukučím hniezdom, hippie-muzikál Vlasy, Amadeus, Valmont, Muž na Mesiaci či Ľud vs. Larry Flynt. Pre liberálnu Ameriku sa stal umeleckou ikonou, pre konzervatívnejších divákov jeho význam postupne klesal a bledol.

Kukučie hniezdo ešte bolo možné vnímať ako alegóriu na komunizmus, film bol plný silných odkazov, ďalšie filmy už niesli povrchnejší a politicky protirečivejší odkaz, azda najviac to platilo pri Larry Flyntovi. Forman, ktorý ušiel z komunistického Československa kvôli neslobode, pasoval za kráľa slobody otvorene perverzného podnikateľa ponižujúceho ženy a vulgarizujúceho ľudské vzťahy, jeho ukrižovanie na plagáte k filmu mnohých poburovalo nielen kvôli povrchnosti, ale najmä nepravdivosti obrazu. Aj to je Formanovo svedectvo, aj tým mal vplyv na našu kinematografiu. 

Za nesmrteľnú z jeho tvorby považujem scénu zhoreného domu z Hoří, má panenko, tragédiu starého muža, ktorému práve zhorel dom a ktorú okolie prežíva trochu nezaujato ako komédiu.

Česť jeho pamiatke!

Odporúčame