Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
09. apríl 2018

SaS stráca na Smer necelé štyri percentá

SaS stráca na Smer necelé štyri percentá

Je tu prvý prieskum, ktorý zachytáva nálady verejnosti po tom, čo na čele vlády vystriedal Roberta Fica Peter Pellegrini. Prieskum agentúry AKO potvrdzuje úpadok Smeru, ktorý už po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nameral Focus. Smer poklesol v meraniach AKO oproti februáru o štyri percentá, dnes by ho volilo 20,7 percenta. Ešte nikdy v histórii prieskumov nebola SaS takto tesne v závese za Smerom, momentálne by ju volilo 17,1 percenta. Ak teda zoberieme do úvahy štatistickú odchýlku, Smer by podľa tohto prieskumu nemal isté volebné prvenstvo. Spodná hranica odchýlky Smeru je totiž 18,2 percenta, horná hranica SaS je 19,4 percenta.

Agentúra AKO tiež potvrdila nárast pre SNS (10,7) a Kotlebu (10), naopak, na rozdiel od prieskumu Focusu sa neukazuje, že by z prepadu Smeru profitovalo hnutie Sme rodina (8,6). Stúplo KDH (8,6), ktoré sa približuje k matovičovcom, tí stagnujú s 9,1 percentami. Most-Híd je v pásme akútneho ohrozenia s vyše piatimi percentami. Štefunkovi progresívci sa tesne prehupli cez tri percentá, Beblavého Spolu má 2,8 percenta, takže obe strany si oproti februáru zhruba dvojnásobne polepšili, spoločne majú šesť percent. 

Zaujímavou správou sú len 2,7 percenta pre SMK. Ak tento zisk pre SMK nie je podhodnotený, potvrdzuje trendy, ktorými sa interne utešujú v Moste – Béla Bugár si totiž uvedomuje, že zotrvávaním vo Ficovej tretej vláde a odchodom Lucie Žitňanskej z výslnia stráca časť slovenských voličov, vďaka ktorým sa Most v roku 2016 dostal do parlamentu. Súčasne v Moste spolu s odlivom slovenských voličov registrujú aj príliv časti maďarských voličov, ktorí predtým volili SMK. Bugár verí, že práve tento príliv ho udrží v ďalších voľbách nad hladinou. 

 

FOTO TASR – Martin Baumann

Odporúčame

Masaker ministrov

Masaker ministrov

Boris sa vo vláde obkolesil brexitermi a lojalistami a tí mu budú tlieskať. Bez hlasov umiernených konzervatívcov však nepresadí jeho vláda nič.