Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
26. marec 2018

Dnešné protesty sa skončili tragikomédiou

Dnešné protesty sa skončili tragikomédiou

Najskôr prišla správa, že študentskí lídri minuloročných protikorupčných protestov Dávid Straka a Karolína Farská sa nezhodujú v tom, ako ďalej pokračovať v protestoch proti novej Pellegriniho vláde. Farská je súčasťou iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá minulý piatok zrušila ohlásenú demonštráciu na SNP. Bolo to síce zvláštne rozhodnutie, ale malo istú vnútornú logiku a organizátori iniciatívy aspoň pôsobili dojmom, že rozmýšľajú o ďalšom kroku.

S ich taktikou nesúhlasil Straka, ktorý chcel spolu so študentom Adamom Bajom cez ulicu ďalej tlačiť na predčasné voľby. Na dnes preto zvolali demonštráciu pred parlament, prišli stovky ľudí. Počas toho sa však ohlásil predseda NR SR Andrej Danko, pozval oboch organizátorov k sebe a viedli dvojhodinový rozhovor. Po dvoch hodinách predstúpili pred novinárov najskôr Straka a Bajo, na ktorých spravil Danko zjavne veľký dojem.

Dávid Straka sa zmohol len na jednu vetu („Sme veľmi radi, že nás Andrej Danko prijal ako jeden z navyšších ústavných činiteľov“), potom Bajo dodal, že z Dankovej strany „to bolo veľmi úprimné a nesnažil sa kamuflovať“. Zarazení novinári sa pýtali ďalej, čo je výsledkom dvojhodinového rozhovoru a ako ďalej postupovať, boli to však zbytočné pokusy, zo študentov totiž vyprchal akýkoľvek revolučný elán – zo stretnutia si vraj odniesli to, že vo vládnej koalícii nie je dohoda na predčasných voľbách (to im naozaj musel povedať až Danko dnes osobne?), tie sa dajú dosiahnuť len referendom. O nejakých ich požiadavkách už nepadlo ani slovo, len toľko, že pravdepodobne budú podporovať iné iniciatívy.

Potom vystúpil očividne so sebou spokojný Andrej Danko, ktorý ocenil organizátorov a poďakoval sa za „dôstojný a slušný míting“. Pellegrini, Fico či Bugár možno po dnešnom dni pochopili, že najlepším spôsobom, ako zničiť mladého revolucionára, je poslať ho na dve hodiny za Dankom. 

Na snímke organizátori protikorupčného protestu Karolína Farská  a Dávid Straka na Námestí SNP v Bratislave 18. apríla 2017. FOTO TASR – Michal Svítok

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.