Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
01. december 2015

Moslimovia v Taliansku

Moslimovia v Taliansku

Je dôvod, aby sa Taliansko obávalo masakru ako v Paríži? Denník Corriere della Sera sa na to, ako vyzerá miestna moslimská komunita, pozrel trochu bližšie. V Taliansku žije vyše 1,6 milióna moslimov (pôvodom najmä z Maroka, Albánska a Bangladéšu), tvoria tak asi 5,4 percenta populácie, čo je viac ako vo Švédsku (4,6 percenta populácie), ale menej než vo Francúzsku (7,5 percenta). Ako píše denník, podľa odhadov sa počet moslimov žijúcich v Taliansku do roku 2030 takmer zdvojnásobí, na 3 milióny. Aj Taliani majú skúsenosti s islamistickými radikálmi - od roku 2001 sa úradom podarilo zmariť 13 teroristických plánov či pokusov, pre podozrenie z teroristických aktivít odvtedy polícia zatkla zhruba 200 osôb a v súčasnosti ich monitoruje asi jednu tisícku.

 

Celkovo je však situácia značne lepšia než vo Francúzsku: miestni moslimovia sú integrovaní do spoločnosti, mnohí z nich sa živia ako drobní remeselníci, nenájdeme tu nespokojné robotnícke masy ako z parížskych predmestí. Navyše, hlavná moslimská organizácia Ucoii nielenže odsudzuje násilnú interpretáciu islamu ako "zelený terorizmus", ale aj vyzýva moslimov, aby nahlasovali, ak vo svojom okolí uvidia niečo podozrivé.

Inak povedané, problém nie je v 164 mešitách, ktoré sú v Taliansku. Najväčším rizikom sú podľa Corriere della Sera práve imámovia, ktorí pôsobia v garážach či pivniciach v Ríme a jeho okolí, bez kontroly štátu a vlastnej komunity.

Odporúčame