Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. marec 2018

Vašečka aj Hlina už predniesli volebné prejavy, prebieha rozsiahla diskusia

Vašečka aj Hlina už predniesli volebné prejavy, prebieha rozsiahla diskusia

Situácia na sneme KDH v Ružomberku sa vyvíja naozaj zaujímavo. Dopoludnia Milan Majerský v mene predsedníctva navrhol za predsedu Alojza Hlinu, zároveň sa tretí kandidát Miloslav Hatala vzdal v prospech Richarda Vašečku.

S príhovorom vystúpil aj bývalý predseda KDH Ján Figeľ, podľa ktorého by bol najideálnejším predsedom Milan Majerský.

Kým dôjde k samotnej voľbe, ešte to chvíľu potrvá. Alojz Hlina aj Richard Vašečka už síce majú volebné prejavy za sebou, ale do nasledujúcej diskusie sa prihlásili desiatky delegátov. Medzi nimi aj členka predsedníctva Eva Grey, ktorá podporila súčasného predsedu a europoslankyňa Anna Záborská, ktorá sa postavila za Vašečku.

O čom presne obaja kandidáti rozprávali, nie je verejne známe, keďže po úvodnej časti snemu museli novinári opustiť zasadanie.

Čo-to však napovedá dopoludňajší prejav Alojza Hlinu, ktorý predniesol ešte z pozície úradujúceho predsedu, nie kandidáta. „KDH tu bolo, je a bude, ak sa sami nezničíme. Najväčším nepriateľom si môžeme byť len my sami,“ vyhlásil Hlina, ktorý následne odmietol akúkoľvek formu spolupráce so Smerom.

Vašečka vo svojom volebnom prejave zrejme zopakoval väčšinu téz, ktoré predstavil v liste adresovanom delegátom snemu a ostatným členom KDH.

„Počul som stovky ľudí, ktorí hovorili, že začnú voliť KDH, keď sa stanem predsedom, ale ani jedného, ktorý by tvrdil, že kvôli mne KDH voliť nebude. Ako predseda ponúkam KDH zásadný nárast voličov i aktívnych členov,“ napísal Vašečka, ktorý zároveň odmietol názor, že odradí liberálnejších voličov.

Vašečka taktiež napísal, že nesúhlasí so zmenou stanov spojenou s úpravou názvu na KDH – kresťanskí demokrati, ako to navrhuje Alojz Hlina.

Keď však dopoludnia jeden z delegátov snemu navrhol, aby bol tento bod vypustený z programu, jeho návrh neprešiel o viac ako 50 hlasov (na sneme je spolu takmer 350 delegátov). Aj to čosi napovedá o rozložení síl.

O atmosfére pred začiatkom snemu si môžete prečítať tu.

Ilustračné foto – Fero Múčka

Odporúčame