Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. marec 2018

Voľba predsedu KDH: Hlina má miernu prevahu, ale rozhodnuté ešte nie je

Voľba predsedu KDH: Hlina má miernu prevahu, ale rozhodnuté ešte nie je

KDH si dnes v Ružomberku zvolí predsedu, ktorý povedie hnutie počas nasledujúcich dvoch rokov. Favoritmi sú doterajší predseda Alojz Hlina a poslanec parlamentu Richard Vašečka, ktorý pred mesiacom odišiel z OĽaNO.

Tretím kandidátom je poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja Miloslav Hatala. Stanovy hnutia však umožňujú navrhovať kandidátov aj počas samotného snemu.

Ani pár desiatok minút pred samotnou voľbou (naplánovaná je okolo poludnia) nie je možné s určitosťou povedať, kto vyhrá. Z kuloárov zaznieva, že miernu prevahu má Hlina, ale rozhodujúca bude atmosféra na samotnom sneme.

Hlina bude stavať na tom, že KDH sa v prieskumoch pohybuje stabilne okolo siedmich percent, bodovalo v novembrových župných voľbách a zároveň apelovať na to, že v nestálej politickej situácii by nebolo dobré experimentovať s novými ľuďmi na čele hnutia.

Jeho kritici, ktorí pred dvoma rokmi podporovali Hlinovu hlavnú protikandidátku Eleonóru Porubcovú, budú, naopak, zdôrazňovať, že percentuálny nárast nie je ani tak zásluhou súčasného vedenia, ako skôr dôsledkom návratu voličov od krachnutej Siete a stagnujúcej Novej väčšiny, ktorá de facto splynula s OĽaNO.

Záborská, Brocka a spol. mu budú vyčítať aj to, že KDH v posledných rokoch nepritiahlo nové tváre, ktoré Hlina sľuboval, a neprinieslo ani výrazné témy, ktoré by vzbudili celospoločenskú pozornosť. Staré štruktúry sa nevedia vyrovnať ani s tým, že ich Hlina odstavil na vedľajšiu koľaj, čo je podľa nich dôkaz autoritatívneho vedenia hnutia.    

Podstatné podľa Hlinových podporovateľov je, aby sa pri polemike so svojimi oponentmi nenechal uniesť a nevybuchol, čo by len nahralo na smeč zmierlivo pôsobiaceho Vašečku.

Okrem celkovej atmosféry sú dôležité ešte dva faktory – postoje proliferov a vnútri hnutia populárneho podpredsedu Milana Majerského, súčasného prešovského župana.

Prolife skupina okolo Renáty Ocilkovej a Evy Grey pred dvoma rokmi podporila Hlinu a dnes sú obe súčasťou predsedníctva. Nemožno však prehliadnuť, že svojím zmýšľaním majú omnoho bližšie k Vašečkovi ako ku Hlinovi.

Milan Majerský, ktorý mal byť pred dvoma rokmi Hlinov protikandidát, sa napokon vzdal v jeho prospech a pomohol mu zvíťaziť. Aj tentokrát je pre Hlinu nesmierne dôležité, aby sa v diskusii pred samotnou voľbou jasne postavil na jeho stranu.

Či má Vašečka pripraveného podobného žolíka, akým bola pred pár dňami prešovská primátorka Andrea Turčanová, sa dozvieme už čoskoro.

Foto – TASR/AP

Odporúčame