Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. marec 2018

Prečo ešte potrebujeme plné námestia

Prečo ešte potrebujeme plné námestia

Iste sa dá polemizovať o tom, či to organizátori občianskych protestov Za slušné Slovensko dobre premysleli, ak teraz mobilizujú ľudí pod vlajkou predčasných volieb. Ak bude totiž účasť nižšia než naposledy, vládne strany pochopia, že to najhoršie majú za sebou, bude zjavné, že z predčasných volieb nateraz nič nebude a najaktívnejšia časť verejnosti zažije opäť pocit frustrácie, aký ostal po protestoch pred Bonaparte. 

Lenže minulý piatok sa predsa podarilo niečo veľké: desaťtisícové davy občanov po celej krajine kričali „Fico, odstúp“ a Fico o pár dní odstúpil. A hoci sa včera pri odovzdávaní demisie prezidentov škeril ako víťaz, v skutočnosti išlo len o máčovské mimikry. 

Aj preto dnes privedie tisíce ľudí do ulíc hnev, spravodlivý hnev. A keďže Pellegrini v týchto hodinách zostavuje vládu, majú plné námestia pokojne protestujúcich ľudí reálnu šancu zabrániť tomu, aby sa ministrom vnútra nestal niekto z Kaliňákovej liahne a aby došlo k výmenám na vrcholných policajných pozíciách. Na tento tlak bude citlivý najmä Most, ktorého masové zhromaždenia bolia z vládnych strán najviac, tento tlak je takisto spojencom prezidenta Kisku, ktorý môže v medziach ústavy tlačiť na čo najnezávislejšie meno na poste ministra vnútra (samozrejme, v medziach možného).

Hoci si myslím, že organizátori si mali na dnes stanoviť reálnejšie ciele než predčasné voľby, aj tento piatok sa hrá o charakter štátu.

Na snímke zhromaždenie s názvom Postavme sa za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave 9. marca 2018. FOTO TASR – Pavol Zachar

Odporúčame