Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. marec 2018

František uznal zázrak na príhovor Pavla VI., vyhlási ho za svätého

František uznal zázrak na príhovor Pavla VI., vyhlási ho za svätého

Svätá stolica oficiálne potvrdila druhý zázrak na príhovor blahoslaveného Pavla VI.

Za svätého ho pravdepodobne vyhlásia na konci októbrovej synody biskupov o mladých, ktorá sa bude konať 3. – 28. októbra.

Kongregácia pre kauzy svätých pred mesiacom oficiálne potvrdila nevysvetliteľnosť uzdravenia nenarodeného dieťaťa na príhovor blahoslaveného pápeža Pavla VI. Čakalo sa už len na súhlas pápeža Františka.

Matka v piatom mesiaci tehotenstva sa k zosnulému pápežovi začala modliť za uzdravenie svojho dieťaťa krátko po tom, čo pápež František v októbri 2014 vyhlásil Pavla VI. za blahoslaveného.

Ženu, ktorá pochádza z okolia Verony, lekári upozornili na ruptúru placenty, ktorá ohrozovala život jej aj samotného dieťaťa. Napokon všetko dobre dopadlo a 25. decembra dievčatko oslávilo už tretie narodeniny.

Krátko predtým nevysvetliteľnosť zázračného uzdravenia potvrdila aj teologická komisia Kongregácie pre kauzy svätých, ktorá tak odobrila predchádzajúce rozhodnutie lekárskeho konzília.

Pavol VI., vlastným menom Giovanni Battista Montini, viedol katolícku cirkev v rokoch 1963 – 78. Po svojom nástupe na pápežský stolec pokračoval v Druhom vatikánskom koncile, ktorý prerušila smrť jeho predchodcu, pápeža Jána XXIII.

Pavol VI. počas svojho pontifikátu napísal encykliku Humanae Vitae. Ide o dokument, v ktorom prezentoval tradičné kresťanské učenie proti antikoncepcii a varoval pred dôsledkami umelých metód plánovaného rodičovstva. V tomto dokumente tiež odsúdil „zámerný a plánovaný potrat“ z akéhokoľvek dôvodu.

Ako informuje Vatikánsky rozhlas, priamu cestu k svätorečeniu majú potvrdenú aj blahoslavený mučeník Óscar Arnulfo Romero, arcibiskup San Salvadoru (1917 – 1980), talianski diecézni kňazi bl. Francesco Spinelli (1853 – 1913) a bl. Vincenzo Romano (1751 – 1831) a nemecká rehoľníčka bl. Catharina Kasperová (1820 – 1898), zakladateľka Inštitútu chudobných služobníc Ježiša Krista. Dekrétom bol potvrdený aj zázrak na príhovor paraguajskej bosej karmelitánky Ctihodnej Božej služobníčky Márie Felície od Sviatostného Ježiša (1925 – 1959).

Foto: Wikimedia.org

Odporúčame