Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. marec 2018

V Taliansku triumfoval protest a Antibrusel

V Taliansku triumfoval protest a Antibrusel

Momentálne na Slovensku nemáme príliš mentálnu kapacitu vnímať, čo sa deje okolo nás, ale minimálne dve udalosti zo včerajška sa nás týkajú nemenej ako dianie u nás. V Nemecku napokon bude vládnuť Angela Merkelová aj štvrtýkrát, rozhodli o tom státisíce členov SPD, ktoré vo vnútrostraníckom referende prekvapivo jasne (66 percent za) schválili vstup doráňanej SPD do vlády. Ich hlas bol z pohľadu sebazáchovy strany rozumný aj napriek tomu, že sociálni demokrati porušili svoje predvolebné aj povolebné predsavzatia už nikdy viac nevládnuť pod Merkelovou. Alternatívou však boli predčasné voľby a zrejme ešte väčší prepad SPD.

Celkom iná budúcnosť čaká Taliansko, ktoré po včerajších voľbách s jasnou prevahou ovládli sily, ktoré sú veľmi kritické voči EÚ aj voči členstvu Talianska v eurozóne. Ak sa Merkelová s Macronom budú dohadovať na novej, zjednotenejšej verzii EÚ, z Ríma sa bude ozývať pískanie.

Pôvodne sa čakalo, že zvíťazí stredo-pravá koalícia pod taktovkou Silvia Berlusconiho, ktorá získa buď sama väčšinu, alebo ju nezíska a potom dôjde ku kompromisu medzi Berlusconiho Forza Italia a ľavicovou Demokratickou stranou expremiéra Mattea Renziho. V takýto scenár dúfali aj v EÚ.

Lenže všetko je inak. Stredopravý blok síce zvíťazil s viac ako 36 percentami, ale v rámci tohto bloku nečakane triumfoval s 18 percentami Matteo Salvini, jeho Liga má zhruba o štyri percentá viac než Berlusconi. Salvini niekdajšiu stranu severotalianskych autonomistov pretransformoval na niečo podobné Le Penovej Národnému frontu – už neútočí na Rím, ale na Brusel, žiada vystúpenie Talianska z eurozóny, vystupuje najtvrdšie proti imigrácii. 

Ďalším veľkým víťazom volieb je Hnutie piatich hviezd na čele s 31-ročným Luigim di Maiom. Zreteľne prekročilo hranicu 30 percent, a kým Salvini dobýjal sever Talianska, hnutie šokujúcim spôsobom ovládlo juh Talianska aj ostrovy ako Sicília. Toto hnutie, ktoré založil Beppe Grillo, nemá žiaden jasný program, ním bol len hnev a protest v podobe vztýčeného ukazováka, Grillovci raz boli za vystúpenie z eurozóny, potom zas nie tak celkom. V každom prípade, protest v podobe Salviniho a tohto hnutia získal vo voľbách 50 percent. 

Najväčším porazeným je expremiér Matteo Renzi, ktorý ešte pred dvoma-troma rokmi suverénne ovládal stredo-ľavé spektrum a zdalo sa, že Taliansko v ňom našlo nového vodcu po ére Berrlusconiho. To všetko je nateraz passé, Renzi padol pod 20 percent (ešte v eurovoľbách v roku 2014 ich mal 40), dokonca stratil aj mnohé mestá v klasicky ľavicovom Toskánsku, čo sa mu asi neprisnilo ani v najhoršej nočnej more.

Je celkom nejasné, čo sa bude diať ďalej. Establišment v podobe Renziho aj Berlusconiho utrpel porážku, víťazov Salviniho a Hnutie piatich hviezd spája línia proti Bruselu aj systému, ale kultúrne sú to cudzie svety. Pred Talianmi sú preto ďalšie krušné týždne.  

Matteo Salvini reaguje počas príchodu na tlačovú konferenciu po zverejnení predbežných výsledkov nedeľňajších parlamentných volieb v Taliansku, v centrále strany v Miláne 5. marca 2018.

Odporúčame