Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. marec 2018

Kto si zaslúžil Oskara a nemá ho

Kto si zaslúžil Oskara a nemá ho

Včerajšie Oskary boli ďalším sklamaním v rade, odkedy sa filmové ceny zideologizovali a riešia najmä politiku a kvóty (pre farebných či ženy), sa oplatí sledovať najmä kategóriu najlepší cudzojazyčný film. Aj tu ale teraz vyhral film s trans-gender témou Fantastická žena, zaujímavejší ako víťaz boli zvyšní nominovaní. O troch filmoch sme už na Postoji s priazňou písali (Bez lásky, O duši a tele, Štvorec), štvrtý film (L´insulte) o vypuknutí náboženského násilia na Blízkom východe u nás ešte v distribúcii nebol.

Všetky tri filmy, o ktorých som písal, sú výborné. Fakt, že Oskara nedostal už druhýkrát nominovaný režisér Andrej Zvjagincev (predtým Leviathan v roku 2014), začína páchnuť tým, že ho nezíska najmä kvôli tomu, že je Rus. Zvjagincev je mimoriadny zjav, robí výborné filmy, nikto dnes nevypovedá o kríze v rodine originálnejšie a dramatickejšie ako on. Oskara si zaslúži nielen za posledný film.

Pro forma dodajme, že najlepším filmom bol vyhlásený film Podoba vody, jeho režisér del Toro získal Oskara za najlepšiu réžiu, najlepší herec je Gary Oldman za Churchilla, najlepšia ženská postava je podľa poroty Frances McDormand za film o troch bilbordoch, pozoruhodný Dunkirk získal troch Oskarov.

Foto: Prayitno/flickr.com

Odporúčame