Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. marec 2018

František pridal do cirkevného kalendára novú mariánsku spomienku

František pridal do cirkevného kalendára novú mariánsku spomienku

Pápež František ustanovil novú liturgickú spomienku venovanú Panne Márii. Od tohto roka by sa mala v pondelok po Turíčnej nedeli, známom ako svätodušný pondelok, sláviť spomienka Panny Márie, Matky Cirkvi.

„Najvyšší veľkňaz František pozorne uvážil, nakoľko môže povýšenie tejto úcty podporiť rast zmyslu pre materstvo Cirkvi v pastieroch, v zasvätených a vo veriacich, ako tiež pravú mariánsku úctu, a stanovil, aby sa spomienka na Blahoslavenú Pannu Máriu, Matku Cirkvi zapísala do Rímskeho kalendára na pondelok po Turícach a slávila sa každý rok,“ píše sa v dekréte, ktorý zverejnila Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Jej prefekt, kardinál Robert Sarah v komentári k dekrétu, z ktorého cituje Vatikánsky rozhlas, dodáva: „Nádejam sa, že toto slávenie, rozšírené na celú Cirkev, pripomenie všetkým Kristovým nasledovníkom, že ak chceme rásť v Božej láske a napĺňať sa ňou, potrebujeme zakoreniť náš život v troch skutočnostiach: Kríži, Hostii a Panne Márii – Crux, Hostia et Virgo. Toto sú tri tajomstvá, ktoré Boh daroval svetu na budovanie, zúrodnenie a posvätenie nášho vnútorného života, aby nás privádzali k Ježišovi Kristovi. Sú to tri tajomstvá na kontemplovanie v tichu.“

Foto: Pápež František sa dotýka sochy Panny Márie v svätyni na mieste jej zjavení v portugalskej Fátime. TASR/AP

Odporúčame