Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. marec 2018

Očisťovanie

Očisťovanie

Evanjelium 3. pôstnej nedele (4. 3. 2018) je o tom, že Ježiš sa pustil do očisťovania chrámu (Jn 2,13-25). Duchovná očista je aj posolstvom 3. pôstnej nedele.

(1) Evanjelista pristúpil k prekvapujúcej interpretácii očistenia chrámu: novým chrámom sa stal Ježiš svojím krížom, ktorým nás vykúpil (= zborte tento chrám a za 3 dni ho postavím: hovoril im o chráme svojho tela). Je to Ježiš, ktorý je „vodou“ nášho duchovného očisťovania.

(2) Apoštol Pavol píše: „Neviete, že vaše telo je chrámom Ducha Svätého... že vaše telá sú Kristovými údmi“ (1Kor 6,15.19). „Neviete, že ste Boží chrám?“ (1Kor 3,16). Na túto tému napísal Pius XII. encykliku „Mystici corporis“, tajomné Kristovo telo, ktorým je Cirkev. Cirkevné spoločenstvá je potrebné taktiež očisťovať.

(3) Aj náš osobný duchovný život je potrebné očisťovať. To už je výzva k dobrej veľkonočnej spovedi. Ale nemal by to byť jediný spôsob, sú aj iné. Naznačuje to nedeľná Modlitba dňa: „Bože, ty nás učíš, že pôst, modlitba a skutky kresťanskej lásky sú liekom proti hriechu...“ (Misál, 108). To sú tiež prostriedky duchovného procesu, ktorým sa očisťujeme.

Zrnko duchovnej múdrosti: ak nevieš ako na to, urob ako sv. František Asisský: sústreď svoj záujem na kostol, na bohoslužby. A Pán ti ukáže ako ďalej. Nech nás stravuje horlivosť za Pánov chrám.

Požehnaný pôstny čas prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: www.verbumdomini.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.