Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. február 2018

Ako sa hľadal Drahoš

Ako sa hľadal Drahoš

Michael Žantovský v novom Echu poodhalil, ako sa hľadal Zemanov protikandidát na prezidenta, čo treba čítať ako začiatok kandidatúry Jiřího Drahoša. Rozhovor je skupinový, zúčastnili sa na ňom aj bývalý minister za ODS Alexander Vondra a spisovateľ David Zábranský, vyberám iba relevantnú časť odpovede od Žantovského.

Daniel Kaiser: Jak vlastně kandidát Jiří Drahoš vznikl? Kde byl inkubátor, kdo tvořil posádku inkubátoru?

Michael Žantovský: Já asi k tomu mám tady nejblíž, přiznám se, že o genezi něco vím. Nebyl to čistě marketingový projekt. Existovala poptávka po kandidátovi, který by nebyl poznamenán stranickou politikou a který by současně nenesl stigma občanské společnosti nebo takřečené pražské kavárny. Z této úvahy v určité skupině vzešla nejdříve myšlenka postavit nějakého respektovaného vědce. Pokud vím, Drahoš nebyl první z vědců, kteří byli osloveni. Byl první, který na tu poptávku reagoval.

A kdo tvořil tu skupinu, která pak oslovovala vědce?

To nebyl jeden člověk, ale pokud to ti lidé blízko inkubátoru budou chtít zveřejnit, udělají to asi sami.

Zeptám se jinak. Byli to lidé z ODA 90. let?

Ani tak bych to neřekl. Nebyli jen ze staré ODA.

Koniec citátu, celý rozhovor je na stránke Echa.

Už som písal, že rozdiel medzi Kiskom a Drahošom bol v inom využití prieskumov a ich vplyve na verejnú mienku, v tom, akú rolu ne/hrali dôležité liberálne médiá (Babišove médiá v Česku boli paralyzované), rozdielov bolo viac, Michael Žantovský práve poukázal na ďalší z nich.

Rozdiely sú dôležité kvôli rozdielnemu výsledku aj viacerým podobnostiam. Kiska aj Drahoš boli dva roky pred voľbami v podstate neznámi, ani jeden z nich nemal relevatný politický program, Kiska ale dokázal de facto komunikovať s voličmi od SaS po KDH (aj keď Aliancia za rodinu bola neskôr z jeho postupu právom sklamaná, podobne ako ďalší konzervatívni voliči), Drahoš to v Česku nevedel. Dôvodov prečo je opäť viac, ale jedným z nich bude aj to, ako a prečo Drahoš začal kandidovať.

Foto: FB profil J. Drahoša

Odporúčame