Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. január 2018

Kurz a Orbán: Ťaháme za jeden povraz

Kurz a Orbán: Ťaháme za jeden povraz

Čerstvý rakúsky kancelár Sebastian Kurz privítal dnes vo Viedni maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý ho pozval na skorú návštevu do Budapešti. Obaja si vymieňali zdvorilosti, ktoré boli miestami nad rámec bežnej diplomacie. Bolo zjavné, že všetky témy aj prípadné spory medzi Rakúskom a Maďarskom prekrýva nová jednota v utečeneckej politike. 

Kurz zdôrazňoval spoločnú líniu medzi oboma krajinami: „Môžem sa poďakovať, že v ochrane európskej vonkajšej hranice ťaháme za jeden povraz“, „Musíme zastaviť ilegálnu migráciu, aby sme zaistili bezpečnosť EÚ“. Orbán, pre ktorého bola návšteva Budapešti aj súčasťou predvolebnej kampane, bol podľa očakávania razantnejší, hovoril nielen technicky o potrebe ochrany hraníc v „najradikálnejšej podobe“, ale aj ideologicky: o „sťahovaní národov“, ktoré označil za najväčšie ohrozenie strednej Európy a kresťanskej kultúry. Orbán tiež hovoril o vytvorení V4 plus, ktorá by zahŕňala aj Rakúsko. To je idea, na ktorú by Orbánovi okamžite kývli predstavitelia FPÖ, Kurzovi koaliční partneri, no sám kancelár skôr vníma Rakúsko ako most medzi strednou a západnou Európou. 

Kurz a Orbán sa zhodli nielen na ochrane hraníc a odpore voči kvótam, ako ich navrhuje Európska komisia s podporou niektorých štátov, ale aj o spoločnej línii v debate o budúcnosti EÚ. Kurz vyhlásil, že sa mu páči stratégia, na ktorej sa nedávno dohodli krajiny V4, pretože ani on si neželá „viac Európy“, ale „efektívnejšiu, decentralizovanejšiu Európu“, ktorá sa bude koncentrovať na podstatné záležitosti, inak nechá priestor národným štátom.

Na Orbánovi bolo cítiť, že sa chce s Kurzom zblížiť ešte viac, hovoril o „osobných sympatiách“, Kurz však nechcel vyvolať dojem, že je Orbánovým ochrancom v EÚ. Neskôr preto kancelársky úrad médiám oznámil, že Kurz sa pýtal Orbána aj na pochybnosti týkajúce sa právneho štátu a mediálnej slobody v Maďarsku. 

Orbán sa počas návštevy Viedne stretol ešte s dvomi ministrami vládnucej FPÖ, s bývalým kancelárom Wolfgangom Schüsselom aj kardinálom Christophom Schönbornom. Ale rakúski – a ešte viac maďarskí – novinári by sa najradšej dozvedeli, aký bol obsah rozhovoru na jedinom Orbánovom neoficiálnom stretnutí: v pondelok večer si maďarský premiér povečeral s Heinrichom Pecinom, rakúskym podnikateľom, ktorý v roku 2016 ako dovtedajší majiteľ zatvoril denník „Népszabadság“, dovtedy jeden z hlavných kritických hlasov proti Orbánovi. Investičný bankár Pecina bol v Rakúsku v inej veci odsúdený za spreneveru na 22 mesiacov podmienečne a pokutu 288-tisíc eur. S Orbánom sa však pri večeri bavili istotne o príjemnejších veciach.

Na snímke Sebastian Kurz a Viktor Orbán počas stretnutia 30. januára 2018 vo Viedni. FOTO TASR/AP  

Odporúčame