Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. január 2018

Kiskove preferencie

Kiskove preferencie

Kolega Jaroslav Daniška napísal článok o českých voľbách, v ktorom robil aj paralelu s tým, aký bol rozdiel medzi pozíciou Drahoša a Andreja Kisku. Táto jeho veta vzbudila veľký rozruch: „Lenže Kiska mal prieskumy, desiatky prieskumov, ktoré ho favorizovali a spracovávali tak spolu s médiami verejnú mienku v jeho prospech. To niečo stojí a to Drahoš nemal.“

Pozícia Andreja Kisku naozaj bola taká, že sa mohol opierať o imidž najvážnejšieho kandidáta proti Robertovi Ficovi. Už rok pred voľbami, v prvom prieskume kandidátov (hovoriť budeme o Focuse, ktorý mal za klienta aj Kisku) získal Kiska 24 percent, tretí v poradí mal len 12 percent. Pozíciu si podľa Focusu udržiaval väčšinu času do volieb, výnimkou bola jeseň, keď sa na neho v dvoch prieskumoch dotiahli protikandidáti, pričom v októbri skončil Kiska až tretí.

Od januára nového roka už Kiska v prieskumoch neohrozene valcoval, tesne pred voľbami prieskum hovoril, že Robert Fico by mal 36 percent, Andrej Kiska 27 percent, potom dlho-dlho nič, následne Kňažko 11, Radoslav Procházka 10. Podobne vyzerali prieskumy počas celej dvojmesačnej špičky pred voľbami. Taká pozícia je pre kandidáta veľká pomoc v kampani a Kiska túto kartu vo svojej komunikačnej kampani používal.

Napokon sa ukázalo, že vplyv prieskumov mohol byť kľúčový. V prvom kole totiž Kiska získal len 24 percent a v tom čase podľa prieskumov už mŕtvy muž Procházka až nečakaných 21,24 percent. Ak efekt snehovej gule z prieskumov zobral Procházkovi čo len každého pätnásteho voliča v prospech Kisku, vyrobil z Kisku postupujúceho – a prezidenta. Podobné čísla vtedy Kiskovi namerali aj ostatné agentúry, s ktorými Kiska nespolupracoval.

Je pravda, že prieskumov favorizujúcich Andreja Kisku za to obdobie neboli desiatky. Ani výklad tej vety, že Kiska si prieskumy kupoval, nie je správny.

 

Foto – Foto: Tamás Kovács TASR/Duna/MTI

Inzercia

Inzercia

Odporúčame