Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
28. január 2018

Zomrel Ingvar Kamprad

Zomrel Ingvar Kamprad

Vo veku 91 rokov zomrel zakladateľ spoločnosti IKEA Ingvar Kamprad. Pred tromi rokmi som navštívil mestečko Älmhult na juhu Švédska, kde svetoznáma firma pred 75 rokmi vznikla.

Absolvoval som prehliadku testovacích laboratórií, ateliérov, kde sa fotia katalógy, či firemné múzeum, no jeden z najsilnejších dojmov na mňa urobil automatizovaný veľkosklad. Jeho deväť regálov, vysokých viac ako dvadsať metrov sa po dĺžke strácalo v tme, kdesi v diaľke. Palety s tovarom z nich vyberali automatizované žeriavy. Pripadal som si ako na Hviezde smrti zo Star Wars.

Pritom Ingvar Kamprad začínal v 40. rokoch svoju podnikateľskú dráhu ako obchodník s drobným tovarom, ktorý skladoval v zelenej búde s bielymi dverami na farme, kde vyrastal. Ten kontrast ukazuje ako jedna firma dokáže narásť v priebehu len pár desaťročí. IKEA je totiž nadnárodná skupina, ktorá vyrástla na švédskom vidieku prakticky uprostred ničoho, hoci dnes už sídli v Holandsku.

Iste, v dlhom Kampradovom živote sú aj kontroverzné momenty. Žiadny jeho nekrológ sa zrejme nezaobíde bez zmienky o tom, že ako dospievajúci mladík v 40. rokoch sympatizoval so švédskymi fašistami (neskôr to ľutoval ako najväčšiu chybu svojho života). No do análov sa zapíše najmä ako ten, čo demokratizoval predaj nábytku.

Desaťmiliónové Švédsko je obdivované najmä pre svoj sociálny systém, no vzhľadom na počet obyvateľstva má tiež veľa svetoznámych firemných značiek (Volvo, Ericsson, Electrolux, H&M, Skanska, Tetra Pak, atď.). Na Slovensku by sme podľa vzoru Švédska mali skúmať, ako z malých firiem na národnej úrovni robiť veľké s medzinárodnou pôsobnosťou.

Časom by sa totiž naše hospodárstvo malo posunúť od lákania zahraničných investícií v podobe výrobných závodov k prostrediu, ktoré praje rastu úspešných slovenských firiem, schopných preraziť aj v medzinárodnej konkurencii.

Ingvar Kamprad. FOTO: TASR/AP

Odporúčame