Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. január 2018

Zeman vytiahol proticirkevnú aj protiutečeneckú kartu

Zeman vytiahol proticirkevnú aj protiutečeneckú kartu

Prvý prezidentský duel medzi Jiřím Drahošom a Milošom Zemanom nebol diskusiou, ale estrádnou šou, a to ešte horšou, než sa od Primy dalo čakať. Televízia umožnila každému kandidátovi, aby do veľkého hľadiska Hudobného divadla Karlín pozval 400 svojich fanúšikov, debatu teda neustále prerušoval frenetický potlesk alebo bučanie. Kým plnokrvný politik Zeman si potlesk užíval a bučanie ignoroval, Drahoš neraz potreboval pomoc moderátora, aby dokončil, čo mal v hlave pripravené.

Slabý moderátor Karel Voříšek vedel, že domovské publikum Primy je skôr prozemanovské, takže v otázkach občas prisladkasto nadbehol Zemanovi, ale ten to nepotreboval. Pohodlne trónil v kresle, bol sústredený, ale uvoľnený, sršal humorom, v debate dominoval a odpaľoval efektné útoky na Drahoša. Ten sa väčšinou bránil, bol napätejší a strnulejší, ale postupom času sa zlepšoval. Dá sa však predpokladať, že debata mala na oba tábory opačný účinok, kým Drahoš sa v očiach svojho jadra prívržencov ubránil proti agresívnemu predátorovi, fanklub Zeman mohol jasať, ako starý harcovník natieral akademika na chlieb. Otázne je, ako to pôsobilo na menej vyhranených a ešte stále zvažujúcich voličov.

Podľa očakávania Zeman vyšiel na Drahoša s témou migrácie a označil ho za posledného vítača moslimských migrantov (Drahoš však útok odrazil), ešte nepríjemnejšie pre profesora bolo, keď Zeman vytiahol do boja za zdanenie cirkevných reštitúcií. Drahoš namietal, že je to nesystémový krok, publikum bučalo, Zeman vrtel hlavou. Mimochodom, s touto témou prišli komunisti, českú cirkev by stálo zdanenie reštitučných náhrad ročne asi 380 miliónov českých korún, Babiš sa s tým stotožnil a Zemanovi sa téma hodí do kampane. Drahoš si mohol len vydýchnuť, keď sa obrátil list. Aj táto výmena ukazuje, že v krajine ako Česko je trochu iluzórne čakať, že by biskupi v takto vyhrotenej kampani vstupovali s vlastnými požiadavkami a mohli veriť, že to bude plus pre cirkev aj spoločnosť (v tom mám trochu iný názor než kolega Jaro Daniška). 

Samozrejme, skutočnou témou v pozadí bol vzťah k Babišovi, Zeman z pozície sily deklaroval, že Babiša hneď v stredu poverí zostavením vlády a vo februári ho vymenuje za premiéra, Drahoš trval na tom, že trestne stíhaného človeka by za premiéra nemenoval.

Voříšek sa rozlúčil s divákmi slovami „ať nás provází síla našich hlasů“. Lepšie by to neodmoderovala ani Helena Vondráčková.   

Miloš Zeman počas televíznej debaty v TV Prima 23. januára 2018 v Prahe. FOTO TASR/AP  

Odporúčame