Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. január 2018

Vojna v nemeckej SPD pokračuje

Vojna v nemeckej SPD pokračuje

Delegáti SPD včera na mimoriadnom sneme odhlasovali, že strana môže začať oficiálne rokovania s CDU/CSU o vytvorení novej vlády. Lenže pre šéfa SPD Martina Schulza nenastala žiadna špeciálna úľava: za vstup do vlády hlasovalo 362 delegátov, teda len 56 percent, zvyšok bol proti. Schulz svojím prejavom, v ktorom zdôvodňoval nevyhnutnosť vstupu do vlády, nikoho nenadchol, zožal len povinný aplauz. A keď hovoril, že napriek všetkým rozdielom je strana zjednotená, delegáti reagovali – tichom.

Všetci dobre cítili, že hnacím motorom, prečo sa SPD opäť vrhá do náručia Merkelovej, je strach z predčasných volieb. Schulz a spol. dlhé mesiace pred voľbami presviedčal, že nevstúpi do vlády s CDU ako junior partner. Potom prišla historická volebná porážka SPD, Schulz rezolútne oznámil odchod do opozície a dúfal, že CDU sa dohodne so Zelenými a FDP, pričom on ako líder opozície vráti SPD opäť na veľkú scénu. Keď však tento zámer stroskotal a všetko smerovalo k predčasným voľbám, nastal obrat a Schulz odvtedy vlastnú stranu presviedča, že okolnosti sa zmenili a nedá sa inak než ísť – sľuby-nesľuby – opäť do Merkelovej vlády.

A hoci mu to delegáti teraz pomerne tesne schválili, nemá ešte nič isté. O tom, či SPD vstúpi do vlády, napokon rozhodnú v hlasovaní členovia strany. A keďže v masovej členskej základni SPD je zrejme nechuť voči pokračovaniu veľkej koalície väčšia než medzi delegátmi snemu (z ktorých sú mnohí osobne zainteresovaní, aby SPD ostala pri moci), má Martin Schulz najväčšiu prekážku ešte len pred sebou. Ak ju nezdolá, definitívne sa stane „tragickou postavou nemeckej politiky“, ako to o ňom napísal jeden nemecký denník. 

Odporúčame