Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
19. novembec 2015

Leidenfrost vyhral

Leidenfrost vyhral

Náš blízky spolupracovník Martin Leidenfrost získal včera prestížnu medzinárodnú novinársku cenu Writing for CEE. Cenu už od roku 2004 udeľujú agentúra APA v spolupráci s Unicredit Bank Austria, je určená kvalitnej žurnalistike o strednej a východnej Európe. Martin už raz cenu vyhral (v roku 2007), tento rok zvíťazil v konkurencii novinárov z 20 krajín. Odmenené boli jeho krátke reportáže, ktoré pod hlavičkou Expedícia Európa vychádzajú vo švajčiarskych, nemeckých, rakúskych a slovenských novinách (u nás do konca júna vychádzali v .týždni, od leta ich pravidelne prináša Postoj).

Vyhlasovanie cien sme si boli včera pozrieť vo Viedni aj s kolegom Jaroslavom Daniškom. Úroveň večera, ktorého hlavnou hviezdou bol Martin Leidenfrost, bola patrične vysoká: s hlavným príhovorom vystúpil ako čestný hosť známy rakúsky spisovateľ a esejista Karl-Markus Gauss, ktorý hovoril o utečencoch, rastúcich rozdieloch medzi západnou a východnou Európou, ale aj o narastajúcom vzájomnom kultúrnom nezáujme. Ako uviedol, kým ešte v 90. rokoch bol napríklad v Rakúsku pomerne veľký záujem o literárnu scénu budúcich členských štátov EÚ, po vstupe týchto štátov do Únie sa tento záujem vytratil. Aj z tohto dôvodu Gauss veľmi ocenil kvalitu práce Martina Leidenfrosta, ktorý čitateľskému publiku viacerých štátov približuje Európu v jej najrozmanitejších podobách. 

Nasledovalo čítanie z Leidenfrostových textov v prednese rakúskej herečky Eriky Pluhar, publikum sa zabávalo na tomto zápase s 90-ročným partizánom z bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Na záver bola recepcia s vyberanými jedlami, na ktorej sme bližšie spoznali Martinovu rakúsku rodinu aj jeho slovenskú snúbenicu Kristínu. S Jarom Daniškom sme z Viedne odchádzali veľmi spokojní. Martin, blahoželáme!

Odporúčame