Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. novembec 2017

Čo Kiska nepovedal

Čo Kiska nepovedal

Prezident Andrej Kiska mal včera prejav na pôde Europarlamentu, hovoril anglicky, držal Ficovu líniu a nepovedal nič, čím by európsky establishment vyrušil. A práve to je chyba, ak chcete nedostatok jeho prejavu.

Podľa Kisku chceme patriť k jadru integrácie, zároveň povedal, že netreba strácať čas s rečami o viacrýchlostnej EÚ, Únia podľa neho nepotrebuje revolúciu, ale veci riešiť spoločne. Medzi debatou o jadre a spoločným postupom je, samozrejme, rozpor, ale to nechajme bokom. Problém je inde.

Kisku počúval najmä európsky mainstream, ktorý práve rieši tému sankcií proti Poľsku. Očakával by som, že Kiska, ktorý pred časom nazval poľského prezidenta priateľom, má čo k téme povedať. Najmä ak počúvajú európski liberáli. Obraz Poľska, aký totiž poznajú v Štrasburgu a Bruseli, nezodpovedá realite. Prezident mohol mnohé vysvetliť, vyzvať Úniu k inému prístupu a tiež Poľsko, aby bolo pripravené na spoluprácu. Napokon presne o to sa momentálne prezident Duda a časť vlády usiluje. Duda v tom má podporu verejnosti, len potrebuje, aby to celé niekto na najvyššej úrovni povedal za neho.

Prezident Kiska pritom vie, že je to pre náš región dôležitejšie ako všetky reči a rečičky o jadre. Neurobil to a radšej hovoril tak, aby sa zapáčil. Škoda, stredná Európa potrebuje viac.

Foto:europarl.europa.eu

Odporúčame