Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
02. novembec 2017

Luther a chmel

Luther a chmel

Na pozitívnom význame Luthera sa mnohí nezhodneme, existuje ale jedna výnimka: pivo. Luther mal k pivu blízko, podporoval, aby sa varilo z chmelu, čo bola vtedy nová prax, Bavorsko malo zákon, ktorý stanovoval, čo možno nazývať pivom len z roku 1516, viaceré katolícke kláštory, kde sa varilo pivo, sa chmelu vyhýbali, využívali, naopak, rozmarín, škoricu či zázvor. Chmel mal zlú povesť, svätica a mystička Hildegarda z Bingenu totiž dlho pred Lutherom a najmä veľmi presne opísala jeho neblahé stránky, osobitne pri väčšej spotrebe pri mužoch.

Nuž ale nová doba chcela zmenu a Luther jej pomáhal tak, ako vedel. Jeho žena Katarína dokonca založila slušne veľký domáci pivovar a pivo rozhodne svojmu mužovi neupierala.

Zdá sa, že to, že v protestanských krajinách v Európe sa darí pivu a v katolíckych vínu, môže mať hlbšiu logiku. Ale nie zas príliš, katolíci určite nemusia vešať hlavu, keďže najlepšie pivo varia v Bavorsku, Belgicku a v Sutedoch.  Ak si chcete prečítať viac o Lutherovi a pive, odporúčam tento článok z The Salt.  

 

Odporúčame