Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. jún 2017

Vo Francúzsku pokračuje kampaň popierajúca práva dieťaťa na oboch rodičov

Vo Francúzsku pokračuje kampaň popierajúca práva dieťaťa na oboch rodičov

Národný poradný výbor pre etiku (CCNE) vo Francúzsku vydal stanovisko v otázke lekársky asistovanej reprodukcie, podľa ktorého by táto metóda mala byť sprístupnená aj slobodným ženám a lesbickým párom. V súčasnosti je umelé oplodnenie poskytované len neplodným heterosexuálnym párom žijúcim v spoločnej domácnosti. Otázkou sa výbor začal zaoberať pred štyrmi rokmi, keď ju vtedajší prezident François Hollande pod tlakom mohutných manifestácií stiahol z vtedy pripravovaného zákona o manželstvách homosexuálov s odôvodnením, že si počká na názor CCNE.

Vydané stanovisko nie je veľkým prekvapením vzhľadom na obsadenie Výboru, ktorý bol za Hollanda personálne obmenený tak, aby otázky podobného charakteru mohli hladko prejsť. Hoci ide len o poradný názor, pre súčasného prezidenta Macrona sa otvára priestor na riešenie tejto otázky legislatívnou cestou.

Ešte ako prezidentský kandidát sa Macron na tému „umelého oplodnenia pre všetkých“ vyjadril priaznivo. Od svojho zvolenia sa k tomu nevyjadroval a dôsledne sa vyhýbal otázkam, ktoré silno rozdeľujú spoločnosť. Ako člen bývalej vlády si dobre pamätá vyhrotenú spoločenskú situáciu počas prijímania zákona o homomanželstvách. Okrem toho je aktuálnou prioritou novej vlády reforma zákonníka práce, na ktorej úspešnosti stojí Macronov ekonomický program. Je preto veľmi pravdepodobné, že otázku asistovanej reprodukcie prezident odloží na rok 2018, keď je naplánovaná rozsiahla obnova bioetického zákona.

Zatiaľ čo organizácie LGBTI prijímajú stanovisko Výboru s nadšením a volajú po jeho urýchlenom zapracovaní do zákonov, organizácia ako La Manif Pour Tous alebo Právnici pre deti ho odmietajú. Podľa nich ide o ďalšiu etapu antropologickej revolúcie, ktorá postupne zavádza „právo na dieťa“ a súčasne porušuje právo dieťaťa na rodičov, v tomto prípade otca. „Som pohoršený, keď vidím svet dospelých, ako odstraňuje otcov všetkých týchto detí vyrobených v laboratóriu,“ hovorí psychiater a psychoanalytik Pierre Lévy-Soussan, člen Agentúry pre biomedicínu, ktorá ešte v roku 2013 vydala k tejto otázke negatívne stanovisko.

Ilustračné foto: flickr.com/Seth Stoll

Inzercia

Inzercia

Odporúčame