Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. jún 2017

Bill Cosby pred súdom

Bill Cosby pred súdom

Bill Cosby, 79-ročný legendárny americký komik, ktorý vďaka svojmu humoru zasiahol takmer celý svet, čelí obvineniu, že pred 13 rokmi omámil a znásilnil vtedy 31-ročnú Andreu Constand (na obr.). Súdny proces sa začal v štáte Pennsylvánia a celkom určite sa stane jedným z najsledovanejších v dejinách.

Dôvodom je jednak obrovská sláva Billa Cosbyho, úspešný príbeh selfmademana, ktorý rozprávkovo zbohatol (na filme aj v reklame), ale ktorý sa tiež odvážil kritizovať čiernu komunitu v Amerike a povzbudiť ju, aby sa menej sťažovala na systém a spoliehala na pozitívnu diskrimináciu a, naopak, viac pracovala a študovala. V jednom vystúpení vyhlásil, že zlepšenie situácie černochov v USA priamo súvisí so zlepšením rodičovstva.

Cosby za svoje politické názory čelil kritike medzi černochmi aj americkými liberálmi, inokedy zase kritizoval republikánov. Prezident George W. Bush mu udelil prezidentskú medailu slobody, neskôr, po vypuknutí sexuálneho škandálu, vznikla petícia na jej odobratie. Prezident Obama ale vyhlásil, že to nie je technicky možné, Cosbyho zároveň tvrdo kritizoval. Desiatky univerzít mu početné tituly na protest odobrali.

Druhým dôvodom, pre ktorý bude patriť súd medzi najsledovanejšie udalosti na planéte, je zvláštna právna situácia. Zo sexuálneho násilia a znásilnenia obvinilo Cosbyho viacero žien, odhaduje sa, že ich je niekoľko desiatok.

Dokonca samotná Andrea Constand už raz úspešná so žalobou nebola, prokuratúra zamietla jej obvinenie pre nedostatok dôkazov, neskôr podala občiansku žalobu, ktorá sa skončila mimosúdnym vyrovnaním s Cosbym, čiastka nie je známa. A do tretice, zvláštne na jej obvinení je aj to, že hoci sa na podanie drogy sťažuje (Cosby požitie sedatíva Quaalude priznal), do Cosbyho domu chodila opakovane, hoci k znásilneniu malo dôjsť viackrát. O jej žalobe bude rozhodovať porota, v ktorej sedí desať belochov a dvaja černosi, sedem mužov a päť žien, verdikt sa očakáva do 14 dní.

Cosby má so svojou manželkou päť dcér, jediný syn bol v roku 1997 zavraždený belochom, keď menil pneumatiku na svojom aute.

Nech už súd dopadne akokoľvek, čierna komunita v USA stratila viac ako len dobrého komika, Cosby bol televíznym vzorom dobrého otca, mal výrazný podiel na zlepšení medzirasových vzťahov a bol tiež dôležitým sebakritickým hlasom v čiernej komunite.

Foto: screenshot youtube

Odporúčame