Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. máj 2017

Zbigniew Brzezinski, RIP

Zbigniew Brzezinski, RIP

Včera zomrel vo veku 89 rokov významný americko-poľský politický vedec a geostratég Zbigniew Brzezinski. U nás bol známy predovšetkým ako autor čítaných a hodne diskutovaných kníh o geopolitike, najznámejšou z nich bola Veľká šachovnica (Praha, 2004), Brzezinski bol poradcom dvoch amerických prezidentov, najmä Jimmyho Cartera, neskôr (skôr za zásluhy) Baracka Obamu.

Mnohí budú v týchto dňoch pripomínať jeho úspechy a charakter uvažovania, k Brzezinskému však patria aj omyly (napr. jeho predpoveď rozpadu Ruska), patril k okruhu politických mysliteľov, ktorí formovali odborné zázemie Demokratickej strany. Niektoré z rozhodnutí, ktoré aktívne podporoval, sa ukázali ako veľmi efektívne, ich dôsledky však robili Amerike a Západu problémy v nasledujúcom vývoji, ide napr. o podporu mudžahedínov vo vojne proti ZSSR v Afganistane, z ktorých sa neskôr vyvinuli islamistickí teroristi (napr. al-Kájda). Brzezinski bol tiež kritikom vojny v Iraku, zastával pomerne svojský názor vo veci Ukrajiny a Krymu, v otázke Iránu bol kritikom konfrontačnej línie a snažil sa o integrovanie Iránu.

Zaujímavé tiež je, že jeho manželkou bola praneter Eduarda Beneša.

Zbigniew Brzezinski bol azda najvplyvnejším Východoeurópanom vo Washingtone v druhej polovici 20. storočia. Česť jeho pamiatke!

Odporúčame