Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. máj 2017

Ja som cesta, pravda a život

Ja som cesta, pravda a život

Evanjelium piatej veľkonočnej nedele je o tom – ak to veľmi zjednoduším –, že Ježiš o sebe povedal: „Ja som cesta, pravda a život“ (Jn 14,1-12).

(1) Autori duchovného života tvrdia, že Ježiš je jedinou cestou k Otcovi, jedinou cestou do neba (Crocetti, str. 225). Ak to platí, je pravda, že Ježiš je cestou, pretože je pravdou, a teda aj životom, večným životom. Sv. Augustín vysvetľuje: „Kristus ako človek je cestou, ale ako Boh je našou vlasťou...“

(2) Sv. Tomáš apoštol sa pýtal Ježiša: „Pane, nevieme, kam ideš. Ako môžeme poznať cestu?“ (Jn 14,5) Autori duchovného života zdôrazňujú, že táto otázka je normálna, lebo ako „osoby sa nachádzame v exile, akoby sme nebývali v krajine svojho pôvodu, akoby sme bývali v priestore, ktorý nám nie je celkom vlastný“ (Colzani, 230). Naozaj nie sme na tejto zemi vo svojej skutočnej vlasti? Skúsme sa o tom porozprávať s tými, ktorí umierajú... Čo nám povedia?

Ponaučenie: zdôrazňujme v sebe samom presvedčenie, že aj keď máme radi našu pozemskú vlasť, našou skutočnou vlasťou je nebeská vlasť v dome nášho nebeského Otca. A nasledovanie Ježiša je cestou do neba.

Požehnanú piatu veľkonočnú nedeľu všetkým praje Ján Duda.

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.