Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
28. október 2015

Valdaj discussion

Nie ISIS či Al-Kájda, pre slobodu, demokraciu a mier vo svete sme podľa Václava Klausa v prvom rade hrozbou my sami. Povedal to v minulotýždňovom výbornom prejave na Valdajskom klube v ruskom Soči.

"Problémem je, že jsme bez odvahy a bez jasné pozitivní vize budoucnosti. Že se pasivně smiřujeme se svým rozčarováním nad stavem světa. Že předvádíme zjevnou neschopnost učit se z minulosti a docenit význam a roli historie.  (...) Frustruje mne, když vidím všeobecnou apatii, když sleduji pokračující trivializaci a znevažování vzdělání (o masivní ideologické indoktrinaci, která mi připomíná komunistickou éru, ani nemluvě). Vzdělání jsme nahradili indoktrinací politické korektnosti, což vede ke ztrátě elementárního pochopení fungování lidské společnosti a ke ztrátě naší schopnosti vidět celek."

Na Valdajskom klube bol Klaus po prvýkrát. Zaujímavé sú aj jeho postrehy z cesty, napr. o tom, akú vážnosť dávali diskutéri ruskej literatúre, či Putinova odpoveď na otázku, prečo považuje rozpad ZSSR za katastrofu. "Odpověděl, že to byla katastrofa humanitární, díky níž je ruský národ nejvíce rozděleným národem na světě – díky rozpadu SSSR zůstalo zcela nečekaně 35 miliónů Rusů v zahraničí. Já jsem toto jeho vysvětlení nikdy předtím neslyšel, ale jistý smysl má – nechtělo se mi věřit tomu, že by považoval za největší tragédii století konec komunismu – jak je to u nás a na Západě vykládáno." Vtipné sú postrehy o tom, ako sa program kvôli Putinovi natiahol.

Na Valdajskom klube bol aj Ján Čarnogurský, ktorý o tom napísal na svojom facebooku, podobne aj iní seriózni politici, ako bývalí predsedovia vlád Rakúska Wolfgang Schüssel alebo Francúzska Dominique de Villepin.

Odporúčame

Kiska vyzval na ďalšie reformy zamerané na zjednodušenie podnikania

Kiska vyzval na ďalšie reformy zamerané na zjednodušenie podnikania

Rumunsko s jeho novo objavenými zásobami plynu na pobreží Čierneho mora by sa mohlo stať významným dodávateľom energie pre tento región a prispieť k jeho regionálnej stabilite, spolupráci a energetickej bezpečnosti v Európe. Povedal to slovenský prezident Andrej Kiska na otvorení rumunsko-slovenského Ekonomického fóra, ktoré sa konalo dnes v Bratislave. Táto krajina patrí podľa jeho slov k jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Slovenska v regióne juhovýchodnej Európy.