Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. marec 2017

Ján Duda o druhej pôstnej nedeli

Ján Duda o druhej pôstnej nedeli

Druhou veľkou témou pôstneho obdobia je to, čo kresťanstvo nazýva „Božím kráľovstvom“ alebo „životom v dome nášho nebeského Otca“ či jednoducho „večným životom“. Túto veľkú tému nám pripomína evanjelium druhej pôstnej nedele, keď nám opisuje biblickú udalosť Ježišovho premenenia na hore (Mt 17,1-9).

(1) Ako by sme mohli chcieť a túžiť po živote v Božom kráľovstve, ak by sme o ňom nemali úplne nijaké poznanie? Ježiš svojím premenením na hore ide v ústrety tomuto nášmu poznaniu. Dokážeme vyjadriť slovami pocity kresťana, ktorý sa snaží prežiť či aspoň precítiť to, čo pri Ježišovom premenení zažil Peter či Jakub, alebo Ján? No, skúsme to. Je to poznanie i pocit, ktorý nám dáva tušiť, čo nás čaká v „dome nášho nebeského Otca“.

(2) Ježišovo premenenie a poznanie, ktoré z neho vyplýva, nie je našou osobnou skúsenosťou. Ale je našou osobnou skúsenosťou, že je v našom srdci, v našej duši prítomná túžba po šťastí. Áno, to je ono, to je tá naša úžasná túžba po šťastí, ktoré hľadáme a ktoré chceme. Je to nejaký náš, dovoľte mi to tak povedať, tajomný inštinkt po živote v dome nášho nebeského Otca.

Ponaučenie: rozvíjajme v sebe túžbu po šťastí a neverme nikomu, že Boh nášmu šťastiu nepraje. Sú však aj fikcie šťastia, ktoré nás môžu privádzať do nešťastia. Tým sa vyhýbajme.

Požehnanú druhú pôstnu nedeľu všetkým praje Ján Duda.

Odporúčame

Blog
Brat Alojz Chmeľ od Ukrižovaného Ježiša

Brat Alojz Chmeľ od Ukrižovaného Ježiša

Málokto na Slovensku vie, že v Ríme na Kongregácii pre kauzy svätých tohto roku začala druhá (rímska) fáza blahorečenia Božieho sluhu brata Alojza Chmeľa od Ukrižovaného Ježiša. Je Slovákom. Preto by sme mali o ňom vedieť omnoho viac.