Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. február 2017

IPN začal stíhať Štrougala za zločiny komunizmu

IPN začal stíhať Štrougala za zločiny komunizmu

Poľskí prokurátori Inštitútu pamäti národa (IPN) začali trestné stíhanie vo veci usmrtení poľských utečencov vysokým napätím na československej časti Železnej opony, ku ktorým došlo počas komunizmu. Hlavnou dnes žijúcou zodpovednou osobou je Lubomír Štrougal (nar. v roku 1924), ktorý bol za minulého režimu ministrom vnútra, neskôr členom politbyra a československým premiérom.

Materiály k vyšetrovaniu podala na IPN na základe svojho výskumu Platforma európskej pamäti a svedomia. Podľa nej je Štrougal zodpovedný za zabitie najmenej 60 osôb, ktoré sa cez Železnú oponu pokúšali ujsť na Západ. Počas toho, kým bol ministrom vnútra, bolo na Železnej opone inštalované napätie so silou 4000-6000 voltov.

Železná opona slúžila predovšetkým ako zábrana vo vycestovaní občanov zvnútra krajiny do zahraničia, de facto vytvárala väzenie. Jedným zo známych príkladov je smrť nemeckého študenta Hartmuta Tautza, ku ktorému obzvlášť drastickým spôsobom došlo na petržalskej časti hranice v roku 1986, keď ho pri pokuse o útek roztrhali psy Pohraničnej stráže.

Poľský IPN je obdobou slovenského Ústavu pamäti národa, no organizačne je omnoho väčší a na rozdiel od neho má podľa poľských zákonov aj vyšetrovacie právomoci a vlastných prokurátorov. Platforma európskej pamäti a svedomia je nadnárodnou neziskovou organizáciou, združuje 55 pamäťových inštitúcií z Európy a Severnej Ameriky. Jej členom je aj slovenský ÚPN. Výskum uskutočňovala v rámci svojho projektu Justice 2.0, ktorého cieľom je dosiahnuť spravodlivosť za medzinárodné zločiny komunizmu.

Ilustračné foto: Odstraňovanie Železnej opony pri Devíne v decembri 1989, TASR/Pavel Neubauer

Odporúčame