Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
26. október 2015

Maďar o Štúrovi

Vrcholom tohto Štúrovho roka pre mňa nie je zaujímavá dokudráma True Štúr, ale kniha Ľudovít Štúr z pera – a nech sa teraz tí najroduvernejší pripútajú na stoličku – maďarského historika Józsefa Demmela, ktorá práve vyšla vo vydavateľstve Kalligram. Je to výborná kniha, ktorá vracia často až sterilizovanému obrazu Štúra novú a vzrušujúcu podobu.

Demmel sa miestami vysmieva slovenskej historiografii, tá totiž neraz bez znalosti prameňov vydáva fámy za fakty a celé desaťročia ich tvrdošijne opakuje. Netušil som, že sme na tom v poznaní skutočného Štúra až tak zle. Súčasne treba oceniť, že autor si je vedomý aj predsudkov maďarskej historiografie voči vtedajšiemu slovenskému národnému hnutiu a snaží sa ich v sebe potlačiť.

Na niektoré otázky mi však nedala odpoveď ani táto kniha, keďže je často viac prierezom doby než individuálneho Štúrovho konania a myslenia. Demmelovi však patrí za jeho dielo všetka česť. Najmä dúfam, že maďarský autor týmto vyprovokuje stojaté vody našich historikov a konečne sa dočkáme aj poriadnej slovenskej knihy o Štúrovi, ktorá tak trestuhodne chýba.

Odporúčame