Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
09. február 2017

Mestské noviny

Mestské noviny

Čítate mestské noviny? Ak nie, podľa Transparency International Slovensko o nič neprichádzate. Z hodnotenia novín vychádzajúcich vo viac ako 80 najväčších mestách podľa TIS vyplýva, že takmer tri štvrtiny z nich prinášajú skôr propagandu ako vecné informácie.

Za najprínosnejšie TIS označila bratislavský Hlas Nového Mesta, trnavské Noviny z radnice a Život v Hlohovci. Na opačnom konci rebríčka skončil Dunajskostredský hlásnik, Humenské noviny a rimavskosobotské Gemerské zvesti. Proti výsledkom sa už ohradila primátorka Humenného a poslankyňa NR SR za SMER-SD Jana Vaľová, ktorá hodnotenie považuje za „nedôveryhodné, tendenčné a politicky motivované".

Zaujímavým rekordmanom sú noviny Jazerčan, ktoré vychádzajú v mestskej časti Košice – Nad jazerom. V piatich hodnotených vydaniach sa fotografia starostky Lenky Kovačevičovej objavila až 69-krát.

TIS sa pri hodnotení mestských novín zamerala na faktory, ako sú podiel samosprávnych tém, poskytnutie priestoru pre kritické a polemické názory, zapájanie verejnosti do budúcich rozhodnutí, anonymita článkov, nadmerná propagácia primátora a vedenia mesta či podiel zmienok poškodzujúcich oponentov.

Podľa TIS cesta k zlepšeniu vedie cez prijatie novely tlačového zákona podľa vzoru ČR, ktorá stanovila pravidlá založené na princípoch verejnoprávnosti a vyváženosti aj pre periodiká vydávané samosprávou. Ďalšími krokmi by malo byť meranie úrovne užitočnosti novín, čím sa môže vytvárať tlak na ich skvalitnenie, zriadenie nestrannej redakčnej rady bez účasti primátora či prijatie jasných pravidiel pre tvorbu obsahu.

Foto – Flickr/Judy van der Velden

Odporúčame